Kto pochowa zmarłego, który nie miał krewnych? Przepisy są jasne
Organizacja pogrzebu zazwyczaj przeprowadzana jest przez najbliższych krewnych osoby zmarłej. Kto jednak przejmuje ten obowiązek, jeśli zmarły nie miał rodziny lub nie utrzymywał z nią kontaktów? Czy osobom takim lub instytucjom przysługuje zasiłek pogrzebowy z ZUS?
Najczęściej sytuacja taka ma miejsce w przypadku osób w kryzysie bezdomności lub osób starszych, które od lat nie utrzymywały kontaktów ze swoją rodziną. Niestety, problem bezdomności może dotyczyć nawet 35 tysięcy osób, a samotność dotyka 40 proc. seniorów powyżej 80-ego roku życia.
Gdy osoba nie mająca bliskich umiera lub najbliżsi nie zajmą się pogrzebem, obowiązek pochówku przechodzi na gminę, w której nastąpił zgon.
W Polsce kwestię pochówku reguluje Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku. Zgodnie z nią, prawo do pochówku mają żyjący małżonek lub małżonka, krewni zstępni, krewni wstępni, krewni boczni do 4. stopnia pokrewieństwa i powinowaci w linii prostej do 1. stopnia.
Warto zwrócić uwagę na to, że jest to prawo, ale nie obowiązek. Rodzina może nie poczuwać się do pochówku osoby zmarłej. W takim przypadku stosuje się procedurę taką, jak w przypadku osób samotnych.
Jeśli ciała osoby zmarłej nie odbierze rodzina, organizacja pogrzebu zostanie przeprowadzona przez lokalny ośrodek pomocy społecznej. Pochówek jest bowiem jednym ze świadczeń społecznych.
W sytuacji braku krewnych gmina nie tylko staje się organizatorem pogrzebu, ale i ustawowym spadkobiercą osoby zmarłej. Jeśli krewni żyją, ale nie poczuwają się do pochówku, pozostają spadkobiercami ustawowymi ze względu na łączące ich więzi rodzinne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której nastąpiło wydziedziczenie.
Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS najczęściej rodzinie zmarłego. Wynosi 4000 złotych i znacznie odciąża rodzinę z konieczności finansowania pogrzebu.
Zasiłek pogrzebowy może być przyznany instytucji lub organowi, jeśli to on organizował pogrzeb w przypadku braku krewnych zmarłego. W związku z czym może on trafić do:
- Ośrodka Pomocy Społecznej
- gminy
- powiatu
- pracodawcy osoby zmarłej
- osób reprezentujących kościół lub związek wyznaniowy
- osób nie skoligaconych ze zmarłym, ale które podjęły się organizacji i opłacania pogrzebu.
Szczególnym przypadkiem pochówku są pogrzeby organizowane przez organy samorządowe dla zwłok nienarodzonych dzieci, nieodebranych ze szpitala przez rodziców. Zwłoki takie poddawane są kremacji i chowane w zbiorowych mogiłach, zazwyczaj w dzień Dzień Dziecka Utraconego, który przypada na 15 października.
W niektórych przypadkach jest możliwe ustalenie religii wyznawanej przez osobę zmarłą. Wtedy obrzędy pogrzebowe muszą być odprawione zgodnie z regułami danego wyznania.
Jednak zazwyczaj nawet nie jest znana tożsamość osób bezdomnych. W takich sytuacjach przeprowadza się skromne obrzędy katolickie. U osób z nieustaloną tożsamością na tabliczce przy krzyżu widnieje napis N.N. Trumna jest prosta, umieszczona w ziemnym grobie bez płyty.
KO