Kto przejmie stery w Banku Światowym? USA zgłosiły byłego szefa Mastercard

Ajay Banga, był dyrektor generalny Mastercard, jest kandydatem Stanów Zjednoczonych na prezesa Banku Światowego. To na razie jedyna zgłoszona kandydatura.

Kandydatem Stanów Zjednoczonych na nowego prezesa Banku Światowego będzie Ajay Banga, były dyrektor generalny Mastercard - ogłosił w czwartek prezydent USA Joe Biden.

Poszukiwania nowego prezesa rozpoczęły się po tym, jak urzędujący prezes David Malpass ogłosił plany wcześniejszej rezygnacji.

Nowy szef Banku Światowego

Bank Światowy jest jednym z największych banków rozwojowych na świecie. Właśnie zaczął przyjmować nominacje kandydatów w procesie wyłaniania nowego prezesa. Kraje mogą zgłaszać kandydatury do do 29 marca. Instytucja "silnie zachęca" do zgłaszania na to stanowisko kandydatek.

Reklama

Jak podaje dziennik "New York Times" w artykule poświęconym Ajayowi Bandze, na razie nie wiadomo, czy inne kraje zgłoszą swoich kandydatów.

Amerykański kandydat ma największe szanse na wybór, o ile proces będzie przebiegał jak w poprzednich latach. Tradycyjnie prezesem Banku Światowego zostaje właśnie obywatel USA nominowany na to stanowisko przez Stany Zjednoczone. USA są największym akcjonariuszem Banku Światowego. 

Kim jest Ajay Banga

Ajay Banga ma 63 lata. To Amerykanin pochodzenia indyjskiego. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa w firmie inwestycyjnej General Atlantic. Wcześniej był dyrektorem generalnym w Mastercard.

Banga posiada "doświadczenie w mobilizowaniu zasobów publiczno-prywatnych, kluczowe aby stawić czoła najpilniejszym wyzwaniom naszych czasów, w tym zmianom klimatycznym" - powiedział Biden w oświadczeniu.

Jego nominacja wynika z nacisku na pożyczkodawców rozwojowych, aby zreorganizować i skuteczniej rozwiązywać globalne problemy, takie jak kwestie środowiskowe.

Sekretarz skarbu USA, Janet Yellen, wskazywała wcześniej, że podstawowe modele działalności banków rozwojowych, takich jak Bank Światowy, w których kraje pożyczają na konkretne inwestycje w odpowiedzi na ograniczenia rozwojowe, są "niewystarczające, aby sprostać obecnym wymaganiom".

AFP/Interia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bank Światowy | Instytucje finansowe | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »