Łatwo przepłacić za polisę turystyczną

Badanie przeprowadzone na zlecenie Mondial Assistance pokazuje, że co trzecia z badanych osób wyjechała w ubiegłym roku bez polisy.

Badanie obejmowało wszystkich wyjeżdżających, również w ramach turystyki zorganizowanej, gdzie każdy ma polisę dołączaną do wycieczek. Można więc zakładać, że jeśli weźmiemy pod uwagę tylko wyjeżdżających indywidualnie, ten odsetek jest znacznie większy.

Pocieszające może być, że w tym roku tylko 15 proc. badanych zadeklarowało, że wyjedzie na wakacje bez polisy. W praktyce nie wiadomo, jaki to będzie odsetek, bo wielu klientom nie wystarcza czasu przed wyjazdem na zawarcie umowy.

- Klienci kupują polisy najczęściej na dwa, trzy, najdalej na siedem dni przed wyjazdem - mówi Agnieszka Rosa, z biura prasowego PZU. Dodaje, że znikomy procent to polisy z odpowiedzialnością od dnia zakupu lub polisy z karencją, czyli takie, które zwierane są już z zagranicy, kiedy odpowiedzialność ubezpieczyciela zaczyna się po 48 godzinach od opłacenia składki.

Reklama

Może to wynikać z braku świadomości tego, że coraz łatwiej jest zawrzeć umowę ubezpieczenia turystycznego niemal od ręki, np. na stronach samych towarzystw ubezpieczeniowych (np. Allianz, Ergo Hestia, Generali czy Signal Iduna), na portalach turystycznych (np. Travelplanet) czy przez telefon (np. w PZU).

Istnieje nawet możliwość zawarcia umowy przez SMS, którą w ubiegłym roku wprowadził Orange we współpracy z Generali. Ten przykład pokazuje, że przypomnienie Polakom o ubezpieczeniu może generować popyt na polisy. - Umowy za pomocą SMS są zawierane z reguły już po przekroczeniu granicy w momencie otrzymania informacyjnego SMS-a z sieci Orange. Tylko w nielicznych przypadkach klienci kupują polisę tą drogą jeszcze przed rozpoczęciem planowanej podróży - mówi Anna Materny z Generali.

Trzeba jednak pamiętać, że wtedy taka umowa zaczyna działać nie wcześniej niż o północy dnia następnego w stosunku do dnia wysłania SMS. Dodatkowo taka umowa jest uproszczona i zawiera tylko opcję pokrycia kosztów leczenia i pomocy do 120 tys. zł i NNW z sumą ubezpieczenia 5 tys. zł.

Marcin Jaworski

Zaplanuj wakacje już teraz - tanie bilety lotnicze, promocyjne oferty turystyczne.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: polisa turystyczna | polisy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »