Lawinowy przyrost płatników zalegających w ZUS

Od początku tego roku prawie o 11 proc. wzrosła liczba płatników z zaległościami w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. I wzrósł ich dług - pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Jak podaje gazeta, problem z zaległościami w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne ma 1 385 050 płatników.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

1 385 050 płatników ma problem 

"Z informacji, które "Rzeczpospolita" uzyskała w ZUS, wynika, że na koniec maja 2022 r. zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne miało 1 385 050 płatników" - czytamy.

Dodano, że od początku roku przybyło ich niemal 150 tys. "Wzrostowi liczby dłużników towarzyszy wzrost łącznego zadłużenia płatników wobec ZUS. Na koniec maja tego roku było to niemal 38,1 mld zł.

Reklama

W samych tylko pięciu pierwszych miesiącach tego roku nowe zadłużenie sięgnęło niemal 3,9 mld zł. Te dane potwierdzają, że przedsiębiorcy - bo to oni dominują wśród dłużników ZUS - nie mają dziś łatwo" - zaznacza dziennik.

Polski Ład nie pomaga

Jak ocenia w "Rz" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego, na wzrost liczby zadłużonych płatników składek wpływ może mieć kilka czynników.

"Zwiększenie kosztów pracy spowodowane zmianami podatkowymi dla przedsiębiorców, wprowadzonymi w ramach tzw. Polskiego Ładu, oraz inflacja to główne powody - wskazuje.

"A przecież wcześniej była pandemia i lockdowny, po których wiele firm do dziś liże rany. Już pod koniec zeszłego roku przedsiębiorcy zaczęli też otrzymywać horrendalne rachunki za prąd i ogrzewanie.

Wielu z nich sygnalizowało wtedy poważne kłopoty z regulowaniem należności. Ten rok nasilił to zjawisko. Część firm odczuwa też skutki wojny w Ukrainie" - napisano.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | składki do ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »