Lepsze dane GUS o PKB. Silny spadek inwestycji, ale konsumpcja wciąż podtrzymuje gospodarkę

Gospodarka w II kwartale miała się nieco lepiej niż we wcześniejszych szacunkach GUS. PKB liczony bez sezonowych korekt wzrósł realnie o 5,5 proc. rok do roku, a nie o 5,3 proc. Wyrównany sezonowo skurczył się o 2,1 proc. (a nie o 2,3 proc.) w porównaniu z poprzednim kwartałem. Silniejszy od oczekiwań był popyt krajowy, firmy wciąż gromadzą zapasy, ale już znacznie mniej i zwijają inwestycje.

Co najsilniej wpłynęło na gospodarkę w poprzednim kwartale? Wzrost popytu krajowego liczony rok do roku był wprawdzie o niemal połowę niższy niż na początku roku, ale miał wkład do wzrostu PKB aż 6,7 punktu procentowego. Wzrosło spożycie ogółem i akumulacja brutto. Konsumpcja w gospodarstwach domowych licząc rok do roku wciąż rosła i jej wpływ na wzrost PKB wyniósł 3,6 punktu proc.

Choć akumulacja brutto rosła, jednak wzrost inwestycji i zapasów silnie osłabł. Wpływ popytu inwestycyjnego na PKB wyniósł 1,1 pkt proc. rok do roku. Znacznie niższy był wzrost zapasów, czyli rzeczowych środków obrotowych. Wyniósł on 1,9 pkt proc. Jak pamiętamy, gigantyczne zakupy zapasów przez polskie przedsiębiorstwa w I kwartale tego roku miały aż 7,7 pkt. proc. udziału we wzroście PKB, który wyniósł wówczas 8,5 proc.

Reklama

Zgodnie z oczekiwaniami negatywny wpływ na polski PKB miał w II kwartale eksport netto, czyli różnica pomiędzy eksportem i importem. Obniżył on wynik o 1,2 pkt proc.

Pomimo korzystnej rewizji danych GUS z kwartału na kwartał (licząc w cenach stałych) widać postępujące solidne kurczenie się gospodarki. Wyrównany sezonowo PKB w II kwartale był mniejszy o 2,1 proc. w porównaniu do kwartału poprzedniego. We wstępnym szacunku sprzed dwóch tygodni GUS policzył jednak, że spadek wyniósł aż 2,3 proc., a okazał się mniejszy.

Patrząc na dane kwartał do kwartału gospodarce nadal nie pozwala zapaść się konsumpcja gospodarstw domowych. Spożycie indywidualne w porównaniu do poprzedniego kwartału wzrosło realnie o 2,1 proc. Na łeb na szyję kurczyły się natomiast inwestycje. W porównaniu z poprzednim kwartałem nakłady brutto na środki trwałe zmniejszyły się realnie o 6,8 proc.

ram/ 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »