Linie lotnicze Air Berlin zakończyły działalność

Air Berlin, drugie pod względem wielkości niemieckie linie lotnicze, ostatecznie zakończyły w piątek działalność. Samolot istniejącego od 38 lat przewoźnika wylądował kwadrans przed północą po raz ostatni na lotnisku Tegel w Berlinie.

Na pokładzie maszyny, która wystartowała z Monachium, znajdował się długoletni szef linii, Joachim Hunold. Ze względu na zadłużenie w połowie sierpnia linie ogłosiły upadłość. Czasowe kontynuowanie działalności było możliwe dzięki poręczonemu przez rząd Niemiec kredytowi w wysokości 150 mln euro.

Od soboty oferta lotów będzie uboższa o 250 połączeń dziennie. Od początku działalności w 1979 roku linie Air Berlin przewiozły ponad pół miliarda pasażerów.

Znaczną część Air Berlin, w tym spółki-córki Niki i LGW, przejęła Lufthansa. Podpisany przez nią kontrakt opiewa na 210 mln euro. Lufthansa zamierza przejąć 81 ze 140 samolotów oraz trzy z ośmiu tysięcy pracowników linii Air Berlin.

Reklama

Warunkiem jest zgoda urzędu antymonopolowego.

Zainteresowane kupnem części niemieckiego przewoźnika są także brytyjski EasyJet oraz Condor.

Linie Air Berlin, drugie co do wielkości w Niemczech, ogłosiły w sierpniu upadłość, kiedy ich udziałowiec - linie Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - wstrzymał finansowanie po latach strat.

Air Berlin od kilku lat odnotowuje straty; w 2016 roku wyniosły one 780 mln euro. Łączne zadłużenie tych linii to blisko 1,2 mld euro. Kryzys pogłębił się po wprowadzeniu w marcu letniego rozkładu lotów.

--------

Easyjet przejmie 25 samolotów upadłych linii Air Berlin

Brytyjskie linie lotnicze Easyjet przejmą 25 samolotów A320 niemieckiego przewoźnika Air Berlin, który ze względu na bankructwo zakończył w piątek działalność. Jak wcześniej ustalono, 81 maszyn należących do upadłych linii ma zasilić flotę Lufthansy.

Easyjet przejmie ponadto część połączeń realizowanych z berlińskiego lotniska Tegel. Brytyjskie linie obecne były dotąd jedynie na lotnisku Schoenefeld w południowo-zachodniej części stolicy Niemiec. Transakcja ma zostać sfinalizowana w grudniu - podała agencja dpa.

Easyjet chce zatrudnić maksymalnie 1000 pilotów oraz stewardów i stewardes z dawnej załogi Air Berlin.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: linie lotnicze | Air Berlin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »