Reklama

LPG paliwem przyszłości? To możliwe

Spośród wielu paliw, które gospodarstwa domowe wykorzystują do ogrzewania, warto zwrócić uwagę na gaz płynny LPG - a w szczególności na bioLPG. Jest to paliwo przyszłości, które będzie zwiększało swoje znaczenie w najbliższych latach. Wynika to przede wszystkim z regulacji unijnych, które będą wymagały od budynków mieszkalnych osiągnięcia zeroemisyjności w okolicach 2030 roku.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

BioLPG jest paliwem, które w zdecydowanej większości będzie pochodziło z wykorzystania odpadów. W związku z tym będziemy mieli do czynienia z zamknięciem obiegu - odpady, które już nie będą mogły podlegać ponownemu wykorzystaniu i użyciu w innych produktach - będą mogły zostać wykorzystane do stworzenia paliwa dostępnego dla celów grzewczych w piecach na gaz płynny LPG. W związku z tym będziemy mieli do czynienia z bezpiecznym, niskoemisyjnym, a także ekonomicznym źródłem ciepła dla gospodarstw domowych oraz większych budynków.

Reklama

- Dyrektywa unijna, która jest przewidywana w najbliższym czasie do wejścia w życie, wyznacza harmonogram czasowy na 2030 rok. Warto te regulacje wyprzedzać, bo one już w większym zakresie nie ulegną zmianie. Przestrzeń czasowa dotycząca 2030 roku jest w zasadzie przesądzona - powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

- Gaz płynny LPG, a także bioLPG, stanowi cenną alternatywę dla tych surowców, które wykorzystujemy aktualnie. Dotyczy to przede wszystkim węgla kamiennego, z którym są poważne problemy - bo sprowadzamy go z zagranicy. Jest to surowiec aktualnie drogi, a przede wszystkim jest to surowiec wysokoemisyjny - w związku z tym będzie musiał być wycofywany w dosyć szybkim tempie. Trzeba zwrócić uwagę na to, że w dalszym ciągu kilka milionów gospodarstw domowych korzysta z węgla do ogrzewania, a więc mamy tutaj bardzo duży potencjał dotyczący wymiany źródła ciepła. Aby kontynuować tę ciężką drogę, którą wykonaliśmy w ostatnich latach w ramach programu Czyste Powietrze - działań obliczonych na wymianę tych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów na piece o wyższej klasie i niższej emisyjności - powinniśmy zwrócić swoją uwagę na piece na gaz płynny LPG. Jest to surowiec niskoemisyjny, dostępny i tańszy od pozostałych źródeł ciepła. A już w najbliższej przyszłości będzie całkowicie zeroemisyjny i ekologiczny z racji wykorzystania bioLPG, czyli paliwa powstałego z odpadów - podkreśla Wołejko.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »