Luna odpada z Eurowizji. Ile mogłaby zarobić, gdyby zaśpiewała w finale?

Udział w Eurowizji to przede wszystkim prestiż. Reprezentantka Polski tym razem nie zachwyciła widzów i nie awansowała do finału. Ile Luna mogłaby zarobić, śpiewając w finale? Te dane są zaskakujące.

25-letnia Luna była reprezentantką Polski na 68. Konkursie Piosenki Eurowizji. Jej występ wielu zachwycił, jednak młoda piosenkarka nie awansowała do finału. A ile mogła zarobić na finałowych występach w Szwecji? To zaskakujące dane. 

Ile zarabiają uczestnicy Eurowizji?

We wtorek 7 maja odbył się pierwszy półfinał tegorocznej Eurowizji z udziałem reprezentantki Polski, Luny. Z utworem "The Tower" liczyła ona na awans do finału, który odbędzie się już 11 maja. Luna w finale jednak nie zaśpiewa, a część internautów zastanawia się, ile artystka mogła zyskać na finałowych występach festiwalowych. Prestiż i sława to jedno - a ile zarabiają uczestnicy Eurowizji? Tymczasem okazuje się, że za występ na Eurowizji nie przysługuje żadne wynagrodzenie. Pensji nie otrzymuje nawet zwycięzca konkursu. Laureat może liczyć jedynie na statuetkę i kwiaty. 

Reklama

To jednak nie oznacza, że zyski artystów festiwalowych są zerowe. Sama popularność to wyraźne zyski dzięki zainteresowaniu medialnemu, które niewątpliwie rośnie po udziale w Eurowizji.

Jakie są koszty organizacji Eurowizji?

Średnio ponad 150 mln widzów ogląda finałowe występy uczestników Eurowizji. Są to widzowie z Europy i Stanów Zjednoczonych, ale także z Australii i Azji. Cały festiwal kojarzy się także z przepychem i dużą inwestycją. A ile kosztuje organizacja festiwalu? 

Przygotowaniem konkursu Eurowizji zajmuje się kraj-gospodarz, którego wspiera Europejska Unia Nadawców. Większość kosztów ponosi miasto w kraju gospodarza konkursu, które zostało wybrane do organizacji festiwalu. W 2024 roku Szwedzi ujawnili, że miasto Malmo planuje wydać na Eurowizję 2,5 mln euro. Władze miasta traktują to jednak jako inwestycję.

"Organizowaliśmy Eurowizję 10 lat temu, a przeprowadzone wyliczenia wskazały, że dochody z turystyki, czyli wartość dla miasta, wyniosły około 185 milionów szwedzkich koron (15,5 miliona euro)" - mówiła przewodnicząca rady miasta Malmo, Katrin Stjernfeldt Jammeh w wywiadzie dla Svergies Radio. 

Przyjmuje się, że średnio organizacja Eurowizji kosztuje konkretne miasta ok. 2,3 mln euro. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Luna (Ola Wielgomas) | Eurowizja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »