Maciej Lewandowski w nadzorze unii bankowej
Polska będzie mieć swojego przedstawiciela w strukturach Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (SSM) Europejskiego Banku Centralnego. Będzie nim Maciej Lewandowski z banku PKO BP .
Maciej Lewandowski z banku PKO BP będzie pierwszym Polakiem w strukturach Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (SSM) Europejskiego Banku Centralnego - poinformował w czwartek PKO BP.
SSM jest jednym z filarów unii bankowej, powołanej na skutek kryzysu finansowego.
Lewandowski został szefem sekcji w Pierwszym Dyrektoriacie Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (SSM) w Europejskim Banku Centralnym we Frankfurcie. Jak poinformował PAP PKO BP, będzie odpowiadał za bezpośredni nadzór nad wybranymi bankami krajów strefy euro.
Maciej Lewandowski z branżą bankową jest związany od 1996 r., przez ostatnie pięć lat pracował w PKO Banku Polskim w obszarach ryzyka i bankowości korporacyjnej. Pełnił także funkcję doradcy prezesa zarządu. Wcześniej był zatrudniony na stanowiskach kierowniczych w Banku HSBC, Banku Handlowym i Citibank Poland w obszarach kontrolingu, skarbu i bankowości korporacyjnej.
SSM jest drugim z filarów unii bankowej, którego głównym celem jest odbudowa zaufania i zwiększenie bezpieczeństwa europejskiego systemu bankowego oraz zwiększenie stabilności i integracji finansowej w Europie.
Pierwszym filarem unii są jednolite przepisy, które tworzy Europejski Urząd Nadzoru Bankowego EBA. Chodzi o to, żeby wszystkie banki i nadzory bankowe kierowały się tymi samymi zasadami, stawiały bankom takie same wymagania, a w rezultacie sytuacja w bankach stała się przejrzysta.
Trzecim filarem ma być Single Resolution Mechanism (SRM), którego rada będzie odpowiedzialna za prowadzenie likwidacji banków. Ten centralny organ ma być utworzony przy Komisji Europejskiej. Projekt przewiduje też powstanie Single Resolution Fund, który miałby wartość 0,8 proc. wszystkich ubezpieczonych depozytów. Złożyłyby się na niego w ciągu 10 lat banki.
Wspólny mechanizm upadłościowy ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r., choć funkcje likwidacyjne i mechanizm strat wierzycieli (bail-in) mają być stosowane od stycznia 2016 r