MAE oskarża Rosję

Międzynarodowa Agencja Energetyczna oskarża Rosję o manipulowanie dostawami gazu i wykorzystywanie tego surowca w destabilizowaniu sytuacji na Ukrainie.

Zapotrzebowanie na gaz w Europie w bieżącym roku będzie niższe niż w 2021 r. - wynika z informacji przekazanej w poniedziałek przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE, ang. IEA). W ocenie instytucji jest to spowodowane głównie wysokimi cenami tego surowca i mniejszym wzrostem gospodarczym.

Agencja uważa, że po silnym ożywieniu europejskiej gospodarki w 2021 r. popyt na gaz będzie w tym roku o ok. 4 proc. niższy niż rok wcześniej. W ocenie MAE wysokie ceny surowca powodują, że elektrownie węglowe są atrakcyjniejszą alternatywą do produkcji energii elektrycznej.

Reklama

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała, że światowe zużycie gazu ziemnego wzrosło w zeszłym roku o 4,6 proc., tj. o "ponad dwukrotność spadku odnotowanego w 2020 roku".

Instytucja podkreśla, że był to efekt ożywienia gospodarczego po zastoju spowodowanym przez pandemię COVID-19, a także mroźnej zimy. Podaż nie nadążała za popytem, co skutkowało wysokimi cenami.

MAE prognozuje, że niedobory będą stopniowo zanikać, jednak ceny surowca pozostaną na wysokim poziomie i będą ograniczać wzrost gospodarczy. Jednocześnie na cenę będą wpływały czynniki geopolityczne.

Na początku stycznia dyrektor MAE Fatih Birol oskarżył Rosję o manipulowanie dostawami gazu i wykorzystywanie tego surowca w destabilizowaniu sytuacji na Ukrainie.

"Historycznie niski poziom magazynowania gazu w Europie był w dużej mierze spowodowany przez Gazprom, który w ostatnich miesiącach wysłał do Europy około 25 proc. mniej gazu niż zwykle" - mówił Birol cytowany przez brytyjski dziennik "The Guardian".

GAZ ZIEMNY

2,12 0,08 4,32% akt.: 03.05.2024, 17:35
  • Max 2,13
  • Min 2,01
  • Stopa zwrotu - 1T 100,00%
  • Stopa zwrotu - 1M 8,11%
  • Stopa zwrotu - 3M -4,31%
  • Stopa zwrotu - 6M -43,02%
  • Stopa zwrotu - 1R -9,91%
  • Stopa zwrotu - 2R -73,51%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
PAP
Dowiedz się więcej na temat: rynek gazu | ceny gazu | Gazprom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »