Makroekonomia - komentarz krajowy

Tydzień minął pod wpływem wydarzeń i wypowiedzi związanych z chęcią osłabienia naszej waluty. Przestoje z poprzedniego tygodnia (długi weekend) miały swoje odzwierciedlenie w tym tygodniu.

Tydzień minął pod wpływem wydarzeń i wypowiedzi związanych z chęcią osłabienia naszej waluty.  Przestoje z poprzedniego tygodnia (długi weekend) miały swoje odzwierciedlenie w tym tygodniu.

Podano między innymi deficyt na rachunku obrotów bieżących (742 mln USD. Tak poziom deficytu był oczekiwany przez rynek i został pozytywnie przyjęty. Poza tym NBP poinformował o podaży pieniądza, która okazała się nie być w zgodzie z trendami inflacyjnymi. Inflacja zaczyna wykazywać trend wzrostowy, po tym jak GUS ujawnił ceny żywności w drugie dekadzie kwietnia były zgodnie z oczekiwaniami rynku.

Uważamy, że dane te miały pozytywny wpływ na rynek walutowy oraz na ogólną ocenę sytuacji gospodarczej kraju. W związku z tym, doszło do dalszego umocnienia złotego i ten trend utrzymał się ze względu na utrzymujący się wysoki popyt na polskie papiery skarbowe.

Reklama

Prognozy na przyszły tydzień.

W przyszłym tygodniu GUS poda szereg informacji dotyczących sytuacji gospodarczej kraju. Interesujące wydają się inflacja, produkcja przemysłowa i wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI). Prognozujemy, że inflacja wyniesie ok. 0,8 proc., co oznacza 6,6 proc w skali roku.

Natomiast produkcja przemysłowa, naszym zdaniem, będzie na poziomie 6,5 proc w skali roku, podczas gdy PPI wyniesie 0,4 proc w skali miesiąca lub 3,7 proc w skali roku. Według WGI te dane zostaną pozytywnie przyjęte przez rynek i spowodują utrzymanie się złotówki na umiarkowanym poziomie.

CORAZ GORSZY STAN FINANSÓW PAŃSTWA

Po pierwszych czterech miesiącach 2001 roku deficyt budżetu zwiększy się do nie mniej niż 83 procent kwoty planowanej na cały 2001 rok, z 73 procent w pierwszym kwartale - powiedział w piątek minister finansów. Mniejszy niż zakładano wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) w tym roku przyczynił się do zmniejszenia się wpływów do budżetu.

W budżecie na ten rok założono deficyt na poziomie 20,5 miliarda złotych. Bauc powiedział również, że deficyt może dalej zwiększać się w maju, zbliżając się do 100 procent planu na cały 2001 rok. W czerwcu powinien się jednak zmniejszyć dzięki transferom z Narodowego Banku Polskiego i wpływom z UMTS.

Komentarz WGI

Jak widać stan finansów państwa jest coraz gorszy jest przyczyną, dla której RPP będzie utrzymywać stopy procentowe na obecnym, wysokim poziomie. Jednocześnie pogorszenie stanu finansów państwa może być przyczyną ewentualnego nagłego załamania złotego.

Uważamy, że sprawa naprawy finansów państwa jest bardzo pilna i Sejm obecnej kadencji nie może odkładać tej sprawy na "po wyborach". Obecna propozycja ministra Bauca dotycząca poprawy systemu podatkowego wydaje się być godna uwagi.

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | komentarz | deficyt | procent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »