Były piłkarz reprezentacji Włoch i kapitan AC Milan Paolo Maldini został oskarżony o korupcję. Zarzuca mu się, że miał przekupić pracownika urzędu podatkowego, by uniknąć kontroli.

Włoska agencja prasowa ANSA podała, że Maldini został przesłuchany w poniedziałek w Mediolanie. Świadkami w tej sprawie ma być aż 12 osób.

42-letni Maldini zakończenie kariery ogłosił w 2009 roku. Przez 25 lat reprezentował barwy Milanu. Rozprawę zaplanowano na 21 czerwca. (PAP)

Paolo Maldini

Ur. 26 czerwca 1968 roku w Mediolanie, były włoski piłkarz występujący na pozycji obrońcy. Przez całą karierę grał w AC Milan, którego jest wychowankiem i był również kapitanem tej drużyny. Był także reprezentantem Włoch, dla drużyny narodowej rozegrał łącznie 126 meczów.

Debiut w klubie zaliczył w wieku 17 lat, 20 stycznia 1985 roku w zremisowanym 1:1 meczu z Udinese Calcio. Już od następnego sezonu, Paolo (słynna trójka na koszulce) stale grał w jedenastce zespołu, rozbijając ataki takich zawodników jak Zbigniew Boniek czy Michel Platini. Zagrał wtedy w 27 meczach włoskiej Serie A. W sezonie 1987/88, razem z Milanem zdobył mistrzostwo Włoch. W latach 1988/1989 i 1989/1990 zdobył Puchar Europy. Od sezonu 1991/1992, trzy razy pod rząd sięgał po mistrzostwo Włoch, a dodatkowo w sezonie 93/94 wygrał trzeci już Puchar Europy.

Następnie na rok "przerwał" zdobywanie kolejnych tytułów, aby w sezonie 95/96 znowu zdobyć mistrzostwo. W kolejnych dziewięciu sezonach, zdobył dwa tytuły (1998/1999 i 2003/2004). Natomiast po kolejne zwycięstwo w Lidze Mistrzów, sięgnął w sezonie 2002/03. W roku 2005 Maldini mógł po raz piąty cieszyć się Pucharem, po pierwszej połowie finału z Liverpool F.C. (w której Paolo strzelił bramkę) i wyniku 3:0, ale Milan ostatecznie przegrał po dogrywce i rzutach karnych. W 2007 Milan znowu spotkał się z Liverpoolem, lecz tym razem górą byli Włosi. Maldini po raz piąty wygrał Puchar Mistrzów i po raz ósmy wystąpił w finale, wyrównując rekordy odpowiednio Alfredo Di Stéfano i Francisco Gento.

Jest synem Cesarego Maldiniego. Żonaty z modelką Adrianą Fossa, z którą ma synów Christiana i Daniela. Christian (który urodził się podczas ME '96) rozpoczął już treningi w szkółce Milanu.

16 lutego 2008 roku w meczu 23. kolejki włoskiej Serie A między Milanem a Parmą, Paolo rozegrał swój 1000. mecz w profesjonalnej karierze. Jak wyliczyli dziennikarze "La Gazzetta dello Sport" od profesjonalnego debiutu Maldiniego minęło 8427 dni. Według obliczeń tej gazety, Maldini z tysiąca meczów aż 981 rozegrał w pierwszej jedenastce czy to AC Milan czy reprezentacji Włoch, przeważnie z opaską kapitana, a w 916 spotkaniach grał przez pełnych 90 minut. Kapitan Milanu spotkanie w Parmie rozpoczął na ławce rezerwowych. Na murawie pojawił się w 68 minucie, zmieniając Marka Jankulovskiego.

17 kwietnia 2009 r. Maldini zapowiedział, że po sezonie zakończy karierę. 24 maja rozegrał swój ostatni mecz na stadionie San Siro, a Milan uległ Romie 2:3. Niektórzy kibice po spotkaniu wyrazili swoje niezadowolenie ze stosunków piłkarza z publicznością. 31 maja 2009 r. Maldini zakończył 25-letnią karierę piłkarską w wygranym meczu z Fiorentiną 2:0. Pod koniec czerwca Włoska Federacja Piłkarska na łamach jednego z dzienników podziękowała piłkarzowi za jego karierę i 126 spotkań we włoskiej drużynie narodowej. Wcześniej Maldini odrzucił propozycję rozegrania pożegnalnego meczu.

Po zakończeniu kariery przez Maldiniego koszulka z numerem 3, w której grał piłkarz, została zastrzeżona. Koszulkę z tym numerem może otrzymać tylko jego syn, o ile w przyszłości będzie grać w Milanie.

27 sierpnia 2009 r. podczas losowania fazy grupowej Ligi Mistrzów, Michel Platini wręczył Paolo Maldiniemu nagrodę za całokształt kariery. (wiki)