Mamy prawo być przemęczeni. Polska w ogonie rankingu "wypoczętych państw"
Słowacja zajmuje pierwsze miejsce jako najbardziej wypoczęty kraj w Europie, podczas gdy Grecja plasuje się na dnie. Jak wypada Polska pod względem snu i wypoczynku? Jak się okazuje, mamy prawo czuć się zmęczeni. Zajęliśmy bowiem 23. miejsce spośród 28 uwzględnionych w zestawieniu państw.
Nowe badanie wykazało, że Słowacja to kraj najbardziej wypoczęty w Europie. Na podium znalazły się jeszcze Finlandia i Bułgaria.
To może nie być najbardziej rygorystyczna metodologia naukowa, ale producent mebli sypialnianych Bed Kingdom przeanalizował osiem czynników, aby określić, czy mieszkańcy 28 krajów europejskich są prawdopodobnie wypoczęci, czy nie.
Rozważane zmienne obejmowały dane dotyczące maksymalnej i minimalnej liczby godzin pracy, przysługującego urlopu wypoczynkowego, liczby przerw w ciągu dnia dla pracowników oraz procent populacji, który śpi przez 7 godzin lub więcej każdej nocy.
Porównując te liczby, analitycy Bed Kingdom wykazali, że Słowacja wygrywa jako najbardziej wypoczęty kraj w Europie. Niektóre z powodów, dla których Słowacy śpią tak spokojnie w nocy, to aż 28 dni płatnego urlopu w ciągu roku, dodatkowe 15 dni świąt publicznych oraz 12 godzin wypoczynku między zmianami w pracy. Większość krajów w Europie ma minimum 11 godzin wypoczynku dobowego.
Na drugim miejscu znalazła się Finlandia, gdzie aż 83 proc. mieszkańców śpi co najmniej 7 godzin lub dłużej każdej nocy, co było najwyższym wynikiem w badaniu. Pracownicy w tym skandynawskim kraju mają również prawo do jednogodzinnych przerw w pracy, najdłuższych spośród wszystkich 28 krajów objętych badaniem. Finowie mogą się również cieszyć jedną z najniższych średnich rocznych godzin pracy na osobę.
Bułgaria zajęła trzecie miejsce, głównie dzięki temu, że pracownicy mają nieprzerwane 48-godzinne przerwy tygodniowo w kolejne dni, z czego jeden to niedziela.
Na końcu listy znajdują się: Włochy, Holandia i Grecja - trzy najmniej wypoczęte kraje w Europie.
Dlaczego Grecy nie mogą spać w nocy? Być może przez zaledwie 20 dni płatnego urlopu i tylko dziewięciu dni wolnych wynikających ze świąt państwowych. Pracownicy w greckich firmach mają również prawo do zaledwie 15-minutowych przerw w ciągu dnia.
Niestety, Polska wypadła w tym zestawieniu niewiele lepiej. Zajęła 23. miejsce spośród 28 państw. Może dlatego, że średnio na polskiego pracownika przypada najdłuższy czas pracy, bo aż 1848 godzin w ciągu roku?
Krzysztof Maciejewski