Masowe remonty czekają nas już niedługo. Czasu jest mało, powstaje specjalny plan

W najbliższym czasie czekają nas masowe renowacje budynków. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) już pracuje nad opracowaniem Krajowego Planu Renowacji Budynków, do którego państwa członkowskie zobowiązuje znowelizowana dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) - podaje portal wysokienapiecie.pl. Czasu nie ma dużo - latem 2026 r. plany muszą być już gotowe. Zmiany obejmą miliony właścicieli domów.

Parlament Europejski w połowie marca przegłosował nowelizację dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Ma ona sprawić, że znacznie zmniejszą się emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii w budownictwie. Do 2050 r. sektor ma stać się neutralny dla klimatu. 

Reklama

Masowe renowacje budynków przed milionami właścicieli

Dyrektywa EPBD zobowiązuje kraje członkowskie do obniżenia przeciętnego zużycia energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych o 16 proc. do 2030 roku i o 20-22 proc. do 2035 roku w porównaniu do 2020 r. Jak się okazuje, większość remontów czeka budynki o najgorszej klasie energetycznej - stanowią one 43 proc. zasobu mieszkaniowego.

- Przewidujemy, że realizacja założeń dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków będzie się wiązać z modernizacją ponad jednego miliona budynków mieszkalnych do roku 2030. To jednocześnie prawdziwe wampiry energetyczne, często zawilgocone, niedogrzane, a także drogie w utrzymaniu - powiedziała Justyna Glusman, dyrektor generalna Stowarzyszenia Fala Renowacji, cytowana przez portal wysokienapiecie.pl. 

Główne wyzwanie mają stanowić budynki jednorodzinne, których w Polsce jest ponad 5,6 mln, a których standard energetyczny jest na niskim poziomie. - Większość budynków wielorodzinnych już została poddana renowacji i przewiduje się, że około 1/3 z ponad 500 tys. budynków tej kategorii wciąż czeka termomodernizacja - zaznacza ekspertka. 

Od 2030 r. zeroemisyjne mają być wszystkie nowe budynki, a dwa lata wcześniej, od 2028 r. - wszystkie nowe budynki użyteczności publicznej. 

Dyrektywa budynkowa. Powstanie Krajowy Planu Renowacji Budynków

Jak przypomina portal wysokienapiecie.pl, pierwotna dyrektywa EPBD z 2010 roku, została zmieniona w 2018 r. w ramach pakietu "Czysta energia". Wprowadzono wtedy obowiązek opracowania przez wszystkie państwa członkowskie długoterminowych strategii renowacji budynków. Teraz zrewidowana dyrektywa EPBD wymaga, by te strategie zastąpić krajowymi planami renowacji budynków. 

Na czym to polega? Państwa członkowskie do końca 2025 r. muszą przedłożyć KE projekty planów krajowych. W Ministerstwie Rozwoju i Technologii (MRiR) prace już trwają. Jak poinformowało ministerstwo serwis, resort "niedawno zakończył procedurę rozeznania rynku w kwestii opracowania Krajowego Planu Renowacji Budynków"

Po zatwierdzeniu przez przedstawicieli rządów państw członkowskich, dyrektywa EPBD wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie muszą dostosować swoje przepisy w ciągu dwóch lat - zatem najpóźniej do końca lata 2026 r. 

Swoje szacunki ma rząd - w przyjętej w 2022 roku "Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków" przewidziano, że do końca 2030 roku modernizację ma przejść 2,4 mln budynków.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »