Reklama

MF szacuje inflację w październiku na 2,9 proc. rok do roku

Ministerstwo Finansów szacuje inflację w październiku 2010 roku na poziomie 2,9 proc. rok do roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spodziewa się wzrostu cen o 0,6 proc. - podał resort finansów we wtorkowym komunikacie.

Ministerstwo Finansów szacuje inflację w październiku 2010 roku na poziomie 2,9 proc. rok do roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spodziewa się wzrostu cen o 0,6 proc. - podał resort finansów we wtorkowym komunikacie.

"Ministerstwo Finansów szacuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2010 r. (miesiąc poprzedni = 100) wyniósł 100,6. Oznacza to, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w tym miesiącu może wynieść 102,9" - napisano w komunikacie.

Inflacja we wrześniu 2010 wyniosła 2,5 proc.

Jeżeli wzrost inflacji będzie miał charakter trwały, będzie to jeden z istotnych czynników skłaniających RPP do zaostrzenia polityki pieniężnej. Od początku przyszłego roku inflacja powinna jednak pozostać na stabilnym poziomie, na co wskazuje m.in. październikowa projekcja inflacji i PKB - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. "Jeżeli wzrost inflacji będzie miał charakter trwały, będzie to jeden z istotnych czynników skłaniających RPP do zaostrzenia polityki pieniężnej. Sądzimy jednak, że od początku przyszłego roku inflacja pozostanie stabilna" - powiedziała w rozmowie z PAP Chojna-Duch. "Wzrost cen żywności nie powinien mieć trwałego charakteru, powinien być przejściowy" - dodała.

Reklama

NBP WSKAZUJE NA STABILNOŚĆ DANYCH

"Akceptuję dane dokumentu NBP +Projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego+. Wskazuje ona na stabilność danych makroekonomicznych w średnim okresie, z uwzględnieniem niewielkiej zmiany założeń egzogenicznych w stosunku do scenariusza czerwcowego. Ograniczana presja inflacyjna oraz stabilizacja płac, PKB Polski na nieco wyższym, lecz stabilnym poziomie, niskie tempo ożywienia gospodarki światowej to czynniki uzasadniające stanowisko Rady" - powiedziała Chojna-Duch.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w październiku pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi 3,50 proc. Rada podjęła decyzję o podwyższeniu stopy rezerwy obowiązkowej o 50 pb z 3,00 do 3,50 proc. Decyzja ta ma zastosowanie do rezerwy obowiązkowej podlegającej utrzymaniu od dnia 31 grudnia 2010.

Centralna ścieżka październikowej projekcji zakłada inflację w 2010 r. na poziomie 2,5 proc., w 2011 na poziomie 3,0 proc. i 3,0 proc. w 2012. Projekcja zakłada także wzrost PKB w 2010 r. o 3,5 proc, w 2011 o 4,3 proc. i 4,2 proc. w 2012.

Chojna-Duch dodała, że czynnikiem ryzyka dla przyszłej inflacji pozostaje nadal polityka fiskalna.

POLITYKA PŁYNNEGO KURSU SPRAWDZA SIĘ

W opinii członkini RPP polityka płynnego kursu powinna być kontynuowana. "Kurs złotego w stosunku do euro nie niepokoi RPP, choć stanowi on zawsze pewien obszar ryzyka dla gospodarki (a wynika z realizacji realnych i nominalnych procesów ekonomicznych w Polsce i na świecie)" - powiedziała Chojna-Duch.

"Strategia polityki pieniężnej przyjmuje swobodne kształtowanie się kursu. Kurs płynny sprawdza się od dłuższego czasu. Poziomu kursu optymalnego, docelowego nie określają organy NBP w żadnym z dokumentów oficjalnych i w przyszłości taka polityka, jak sądzę, powinna być kontynuowana. Kryterium istotnym jest stabilność kursu złotego, która również jest utrzymywana - dodała. Możemy jednak liczyć się ze wzrostem złotego w związku z nadpłynnością na rynkach.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »