Reklama

MF: W czerwcu nadal wysoki popyt na obligacje skarbowe - ponad 3,5 mld zł

W czerwcu sprzedaliśmy obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 3 673 mln zł - podał resort finansów. Od początku roku popyt na detaliczne obligacje skarbowe przekroczył 21 mld zł. Średnia miesięczna wartość sprzedaży obligacji w pierwszym półroczu wyniosła 3,5 mld zł, co oznacza wzrost o 46 proc. w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku.

Struktura sprzedaży

Największą popularnością cieszyły się obligacje 3-miesięczne. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1.975,1 mln zł (54 proc. udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie (34 proc.), 2-letnie (6 proc.) i 10-letnie (5 proc.).

W czerwcu 2021 roku MF sprzedało obligacje: 

- 3-miesięczne (OTS0921) - 1.975,1 mln zł,

- 2-letnie (DOS0623) - 229,5 mln zł,

- 3-letnie (TOZ0624) - 10,6 mln zł,

- 4-letnie (COI0625) - 1.259,0 mln zł,

- 10-letnie (EDO0631) - 179,6 mln zł.

Reklama

Obligacje rodzinne

Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ nabywcy przeznaczyli 19,5 mln zł. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

- W czerwcu na zakup skarbowych obligacji oszczędnościowych nabywcy przeznaczyli kwotę blisko 3,7 mld zł. Najwyższy udział w strukturze sprzedaży (54 proc.) stanowiły obligacje 3-miesięczne z oprocentowaniem 0,50 proc. w skali roku. Od początku roku popyt na detaliczne obligacje skarbowe przekroczył 21 mld zł. Średnia miesięczna wartość sprzedaży obligacji w pierwszym półroczu wyniosła 3,5 mld zł, co oznacza wzrost o 46 proc. w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku. Zakup obligacji skarbowych to właściwe rozwiązanie, by bezpiecznie pomnażać nasze oszczędności.Atrakcyjne warunki oprocentowania i gwarantowany zwrot kapitału to cechy naszych obligacji, dla których warto w nie inwestować - komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »