MFW będzie ostrzegać inwestorów!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zidentyfikuje i ujawni nazwy tych państw, które nie podejmują wystarczających działań, mających na celu zapobieżenie nierównowagom w systemie finansowym i gospodarce - twierdzi dyrektor generalny MFW, Dominique Strauss-Kahn.

Wraz z Panelem ds. Stabilizacji Finansowej, identyfikujemy te kraje, zarówno rozwinięte, jak i rozwijające się, które zostaną ostrzeżone. Te nowe ostrzeżenia będą ostre" - stwierdził Strauss- KahnPodkreślił, iż te środki są częścią większych działań, które mają na celu zapewnienie większej koordynacji nadzoru nad sektorem finansowym.

Polska bezpieczna?

I kwartale 2009 roku PKB prawdopodobnie wzrośnie w przedziale 1-1,3 proc. Istnieje natomiast prawdopodobieństwo, że Polska znajdzie się w recesji w jednym z kwartałów, najsłabszy może być II kwartał - powiedział wiceminister finansów, Ludwik Kotecki.

Reklama

Ja się spodziewam, że wzrost PKB w I kwartale 2009 będzie powyżej 1 proc. Myślę, że będzie to w przedziale 1-1,3 proc. (...) Wydaje się, że scenariusz KE jest mało prawdopodobny - powiedział Kotecki w TVN CNBC. Zdaniem Koteckiego istnieje prawdopodobieństwo, że Polska znajdzie się w recesji w jednym z kwartałów 2009 r., a II kwartał może być najsłabszy w 2009 r. "Centralnym scenariuszem dla rządu jest 0-1 proc. wzrostu PBK w 2009 r.. Jest jednak takie prawdopodobieństwo, że Polska znajdzie się w recesji w jednym z kwartałów. Myślę, że słaby będzie II kwartał. Mimo, że są sygnały, że nie jest tak źle, ze względu na efekt bazy, II kw. może być słaby" - powiedział Kotecki. Kotecki uważa, że biorąc pod uwagę dzisiejszy poziom kursu, PLN jest niedowartościowany.

Jest jeden rynkowy warunek wejścia do ERM2, to zmienność kursu. Założenie, że taka zmienność utrzyma się przez kilka następnych miesięcy jest mało prawdopodobne. Wahania kursów powinny się zmniejszyć" - powiedział Kotecki. "Już zaczęła się pewna stabilizacja kursu. Biorąc pod uwagę dzisiejszy poziom kursu sądzę, że złoty jest niedowartościowany, a w ciągu następnego półrocza będziemy mieć do czynienia z większą stabilizacją" - dodał.

Produkt krajowy brutto Czech spadł o 3,4 proc. w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego - wynika z opublikowanych w piątek pierwszych szacunków biura statystycznego CSU. Według CSU, był to pod tym względem najwyższy spadek kwartalny mierzony rok do roku w historii Czech. Średnia oczekiwań ekonomistów badanych przez agencję Bloomberga wskazywała na 1,8 proc. spadek PKB w ujęciu rocznym.

Produkt krajowy brutto na Węgrzech spadł o 6,4 proc. w pierwszy kwartale tego roku w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego - podało w piątek Centralne Biuro Statystyczne. Jest to czwarty z rzędu kwartał spadku PKB na Węgrzech. W II kwartale 2008 spadek wyniósł 0,1 proc., w III kwartale 0,6 proc., zaś w czwartym 1,2 proc. Analitycy przewidują, że spadek PKB w całym 2009 r. wyniesie 6-7 proc.

PKB Słowacji spadło w I kwartale 2009 roku o 5,4 proc. rdr z powodu globalnego kryzysu gospodarczego, który negatywnie odbił się na eksporcie kraju.

Słowackie Biuro Statystyczne poinformowało, że jest to największy spadek PKB na Słowacji od 1996 roku. Analitycy spodziewali się spadku PKB o 2 proc. w I kw. rdr. Rok wcześniej PKB wzrósł o 8,7 proc. W IV kw. 2008 roku PKB Słowacji wzrosło o 2,5 proc. Przyjęcie przez Słowację euro w styczniu pomogło osłabić wpływ kryzysu na gospodarkę, jednako nie pomogło to w drastycznym ograniczeniu produkcji oraz spadku popytu ze strony państw Zachodu. "Trudno jest znaleźć na Słowacji taką gałąź przemysłu, która nie odnotowała spadku. Najbardziej widać spowolnienie eksportu i spadek inwestycji" - powiedział Juraj Valachy, ekonomista Tatra Banka AS.

Produkcja przemysłowa spadła o 22,9 proc. w I kwartale 2009 roku, głównie za sprawą producentów aut. Stopa bezrobocia wzrosła do najwyższego poziomu od 3 lat - 10,3 proc.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »