MG: Projekt w sprawie spreadów może być gotowy w ciągu dwóch dni
- Projekt regulujący problem spreadów walutowych stosowanych przez banki może być gotowy w ciągu dwóch dni - poinformował wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak.
Kasprzak spotkał się z dziennikarzami po wtorkowej konferencji uzgodnieniowej poświęconej przygotowanym przez resort gospodarki założeniom do zmian w prawie bankowym, zgodnie z którymi do przeliczania rat kredytowych stosowano by średni kurs NBP.
Kasprzak poinformował, że resort zamierza nadal pracować nad projektem nowelizacji prawa bankowego i wystąpi do premiera, aby prace te można było kontynuować. - Jeżeli tylko taka wola będzie, a myślę, że powinna być ze strony rządu, to myślę, że projekt w przeciągu dwóch dni znajdzie się na biurku premiera. Praktycznie jest on gotowy - powiedział.
Zdaniem wiceministra, żadna ze stron biorących udział w konferencji nie zakwestionowała potrzeby rozwiązania problemu spreadów (różnicy w kursie zakupu i sprzedaży walut przez polskie banki). Kasprzak powiedział, że podczas spotkania pojawiły się propozycje, które mogą zostać uwzględnione w dalszych pracach, ale nie ujawnił, jakie to propozycje.
- Jest zgoda co do tego, że trzeba rozwiązać problem. Problem występuje i żadna ze stron nie uchylała się od tego. Nie ma jasnych uregulowań w naszym prawie cywilnym ani bankowym, na czym ma polegać ostatecznie spłata kredytu i jakie kredytobiorca powinien ponosić zobowiązania - powiedział wiceminister.
Dodał, że spready bankowe stawiają kredytobiorców w bardzo trudnej sytuacji, bo na etapie brania kredytu nie wiedzą oni, jakie będą wysokości rat. - Naszym zdaniem, kredyt powinien być regulowany poprzez prowizje i stopę procentową - zaznaczył.
Poinformował, że z powodu spreadów problemy ma milion gospodarstw domowych. - Nie chcemy atakować banków, nie chcemy pogorszenia sytuacji finansowej banków, tylko chcemy jasnego i czytelnego zapisu - zapewniał.
W założeniach do nowelizacji prawa bankowego resort gospodarki chce, by do przeliczania rat kredytowych stosowano średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień spłaty. Kredytobiorca ma też mieć możliwość spłaty rat w walucie, a nie w złotych.
Zmiany mają dotyczyć wyeliminowania przy spłacie i braniu kredytu spreadu. Ministerstwo przekonuje, że ustalana przez banki wysoka różnica między kursem zakupu a sprzedaży jest dotkliwa dla spłacających kredyty walutowe.
Zaproponowane zmiany mają doprowadzić do obniżenia nadmiernych kosztów kredytów. Również przy wypłacie kredytu walutowego w złotych stosowany byłby średni kurs NBP z poprzedniego dnia. Zgodnie z propozycją resortu nowe zasady mogłyby mieć zastosowanie do już zawartych umów kredytowych.
Według MG, ograniczenie dowolnego kształtowania poziomu spreadu zwiększy przejrzystość zasad spłat kredytów i ułatwi porównywanie ich kosztów w różnych bankach. Wpłynie to na większą konkurencję między bankami i zabezpieczy przed wzrostem prowizji czy marż kredytów.
W ocenie MG, zastosowanie średniego kursu NBP do przeliczania rat kredytu w zawartych umowach, w ich niewykonanej części, nie spowoduje negatywnych konsekwencji dla sektora bankowego. Rentowność produktów bankowych określają odsetki, marże i prowizje, których zmiany nie będą dotyczyły. Z szacunków MG na podstawie danych GUS wynika, że spready to ok. pół procenta rocznych przychodów banków.
We wtorek resort gospodarki uruchomił na swojej stronie internetowej (www.mg.gov.pl/node/12684) publikację informacji dotyczących bankowych spreadów dla franka szwajcarskiego (CHF/PLN). "Pierwsza prezentacja danych ma na celu przedstawienie trzech banków, oferujących klientom najkorzystniejsze spready" - informuje MG.
Publikacja zawiera informacje, jak spready kształtowały się w poszczególnych dniach, poczynając od 1 lutego 2011 r. Dane będą aktualizowane raz na tydzień. Dodatkowo na koniec każdego miesiąca resort będzie informować o średnich miesięcznych spreadach.
Pobierz: program do rozliczeń PIT