Miał sposób na omijanie zakazu handlu w niedziele. Teraz musi zapłacić grzywnę
Przedsiębiorca, który został przyłapany na otwarciu dużego sklepu w niedzielę niehandlową, musi teraz zapłacić 40 tysięcy złotych grzywny - wynika z wyroku Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach. Kontrolerzy przeprowadzili kontrole w sklepie dwukrotnie - we wrześniu 2022 i styczniu 2024 r. Za każdym razem właściciel tłumaczył się, że w budynku działa klub czytelnika. W obu przypadkach kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości, jednak orzeczenia sądu różniły się od siebie diametralnie.
Inspektorzy z Katowic skierowali do sądów aż 16 wniosków o ukaranie właścicieli sklepów otwartych w niedziele niehandlowe. W Polsce taka praktyka od kilku lat jest zakazana, chyba że za ladą stanie właściciel sklepu. W 11 przypadkach sądy już wydały wyroki na niekorzyść przedsiębiorców.
Największą grzywnę w rejonie otrzymał przedsiębiorca prowadzący sklep pod szyldem jednej z dużych sieci handlowych. Zarządca sklepu tłumaczył kontrolerom, że na terenie sklepu prowadzony jest "Klub Czytelnika", w ramach którego dostępnych jest ponad 100 pozycji.
W 2022 roku, podczas pierwszej kontroli, inspektorzy nie przyjęli tych tłumaczeń i skierowali sprawę do sądu. W pierwszej instancji sąd nałożył na pozwanego grzywnę w wysokości 3 tys. zł. Jednak po odwołaniu się do sądu okręgowego pozwanemu udało się uzyskać uniewinnienie.
Inspektorzy nie dali jednak za wygraną i w 2024 r. przeprowadzili ponowną kontrolę. Po powtórnej wizycie w sklepie kontrolerzy złożyli apelację, która trafiła do Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach. Ten połączył obie sprawy i nałożył na zarządcę sklepu łączną karę w wysokości 40 tys. zł.
Inspektorzy doszli do wniosku, że skoro sklep był czynny w dwie niedziele, to wielce prawdopodobne jest, że placówka była otwierana systematycznie we wszystkie niedziele niehandlowe.
W związku z tym placówka mogła wygenerować sprzedaż liczoną w dziesiątkach, jeśli nie setkach tysięcy złotych. Zwłaszcza w sytuacji, jeżeli była jedynym dużym sklepem otwartym w okolicy.
Nie wiadomo jednak, jak zakończy się cała sprawa, ponieważ przedsiębiorcy przysługuje prawo do zaskarżenia orzeczenia.
W sobotę 1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona zmiany w niedzielach handlowych oraz Wigilii. Nowelizacja zakładała ustanowienie Wigilii dniem wolnym, a trzech niedziel poprzedzających 24 grudnia - handlowymi.
W 2025 roku wypada 7 niedziel handlowych:
- 26 stycznia 2025;
- 13 kwietnia 2025;
- 27 kwietnia 2025;
- 29 czerwca 2025;
- 31 sierpnia 2025;
- 7 grudnia 2025;
- 14 grudnia 2025;
- 21 grudnia 2025.