Reklama

Milion bogatych Polaków szuka okazji inwestycyjnych

Wzrasta liczba zamożnych Polaków. Firma doradcza KPMG szacuje, że już w przyszłym roku będzie ich ponad milion! Najbogatsi kupują luksusowe apartamenty i samochody. Szukają także doradców inwestycyjnych, którzy pomogą im zagospodarować zasoby finansowe.

Eksperci firmy doradczej KPMG spodziewają się, że do 2017 roku wartość rynku dóbr luksusowych wzrośnie o 11 proc. i sięgnie 14 mld zł. Najbogatsi Polacy nie stronią od światowych marek będących wyznacznikiem bogactwa.

Reklama

- W Polsce jest obecnych 70 proc. światowych marek luksusowych - przekonują eksperci KPMG i zwracają uwagę, że jedynie ok. 30 proc. wspomnianych luksusowych marek sprzedawana jest w firmowych sklepach (tzw. salony monobrandowe). To dowodzi, że polski rynek dóbr luksusowych wciąż znajduje się w fazie rozwoju i daleko mu jeszcze do stabilizacji.

Wybór najbogatszych: Maserati, Bentley i Ferrari

Co kupują zamożni Polacy? Z badań KPMG wynika, że największym segmentem rynku dóbr luksusowych pozostają samochody z kategorii określanej przez analityków "premium". W ubiegłym roku bogaci Polacy kupili 179 Jaguarów, 709 Porsche i 412 Infiniti. Doskonale (wzrost o ponad 20 proc. liczony rok do roku) sprzedawały się bardziej "pospolite" marki - BMW, Audi, Volvo i Mercedes. Najdroższe modele tych firm w 2014 roku znalazły od 5 do ponad 7 tys. nabywców. To oczywiście nieporównywalnie mniej od ogólnej sprzedaży polskich salonów, ale warto wziąć pod uwagę, że samochody z kategorii premium kosztują po kilkaset tysięcy złotych i więcej.

Warto zauważyć, że sektor "premium" wypada blado przy najbardziej luksusowych markach pojazdów. Z raportu KPMG dotyczącego rynku najdroższych pojazdów wynika, że w ubiegłym roku najbogatsi Polacy kupili 20 aut marki Bentley, 22 Ferrari i 37 Maserati.

Jeśli zaś ktoś ma wątpliwości, ile powinien kosztować samochód luksusowy, wyjaśniamy (na podstawie opinii najbogatszych Polaków), że ok. 300 tys. zł to kwota minimum, jaką wymieniają osoby zarabiające ok. 20 tys. zł (i więcej) miesięcznie.

Luksusowy apartament od 16 tys. zł za metr

Polski rynek najdroższych nieruchomości jest wciąż niewielki na tle światowych liderów - wynika z tegorocznego raportu KPMG "Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce". Raport powstał we współpracy z firmą REAS.

Za największą część rynku pod względem wartości odpowiadają luksusowe apartamenty. W ich przypadku liczba transakcji realizowanych w ciągu roku wynosi od 160 do 180, a ich łączna wartość to 440-460 mln zł. Liczbę sprzedawanych rocznie nowo wybudowanych rezydencji można obecnie szacować na 20-25, podczas gdy łączna wartość tych transakcji sięga 50-57 mln zł. Transakcje obejmujące luksusowe apartamenty stanowią w przybliżeniu około 1 proc. wszystkich transakcji sprzedaży lokali mieszkalnych w największych miastach w kraju.

Jak pokazują wyniki badania KPMG i REAS wśród zamożnych i bogatych Polaków, osoby o zarobkach w przedziale 10-20 tys. zł uważają, że minimalna cena luksusowego apartamentu to blisko 16 tys. zł za metr, podczas gdy w opinii badanych o dochodach powyżej 20 tys. zł cena luksusu rozpoczyna się od 17 tys. zł za metr kwadratowy.

Bogacze szukają okazji inwestycyjnych W przyszłym roku liczba osób zamożnych przekroczy milion. Według danych KPMG z usług bankowości prywatnej korzysta co piąta osoba definiowana jako zamożna oraz blisko połowa osób bardzo zamożnych i bogatych. Wśród nich możemy spotkać zarówno inwestorów konserwatywnych, zainteresowanych głównie lokatami i obligacjami, jak i inwestorów skłonnych do podejmowania większego ryzyka. W związku z tym rośnie również zapotrzebowanie na usługi doradcze w bankach. - Przez osobę zamożną możemy rozumieć osobę, która płaci wyższy podatek albo która ma wyższe aktywa bez stałych dochodów. W naszym kraju z roku na rok takich osób przybywa. Według niektórych źródeł ich liczba na koniec tego roku przekroczy milion - mówi agencji Newseria Marcin Pawłowski, dyrektor segmentu klienta zamożnego w Banku Zachodnim WBK. To dla tych osób banki rozwijają usługi z zakresu private banking, premium banking i wealth management, czyli m.in. szyte na miarę doradztwo inwestycyjne. - Klienci indywidualni szukają rozwiązań zarówno w formie aktywów w funduszach inwestycyjnych i różnego rodzaju asset managementach, jak i w firmach, które oferują im doradztwo inwestycyjne. Coraz więcej osób na rynku oczekuje doradztwa - mówi Marcin Pawłowski. - Podpowiadamy im, w co inwestować, w jaki sposób dzielić portfel i w jakim horyzoncie czasowym, bazując na tym, jaki jest profil ryzyka danego klienta. Jak podkreśla ekspert Banku Zachodniego WBK, różni klienci akceptują różne poziomy ryzyka. - Klienci konserwatywni szukają form inwestycji, które gwarantują 100 proc. ochrony kapitału. Istnieje jednak grupa klientów, która nie akceptuje depozytów na poziomie 1-2 proc. i szuka bardziej ryzykownych, ale wciąż w miarę bezpiecznych instrumentów - wyjaśnia Pawłowski. Przedstawiciele drugiej z wymienionych grup wprawdzie nie zadowalają się rentownościami oferowanymi przez lokaty bankowe, jednak w dalszym ciągu wymagają wysokiego stopnia bezpieczeństwa instrumentów, w które inwestują. Wybierają oni najczęściej rynek obligacji skarbowych lub korporacyjnych. Bez względu na wielkość portfela osoby te starają się dywersyfikować swoje inwestycje. Część osób o wysokich dochodach dokonuje inwestycji samodzielnie, inni inwestują pośrednio, przez fundusze. Jeśli chodzi o inwestycje dokonywane bezpośrednio, to osoby bardzo zamożne i bogate najczęściej inwestują w nieruchomości. W inwestycjach pośrednich klienci zdecydowanie najczęściej wybierają akcje oraz obligacje. Na trzecim miejscu znalazły się natomiast inwestycje w nieruchomości. Kilkanaście procent osób inwestuje w biznes, czyli wspiera działalność firm i start-upów. Źródło: Agencja Newseria

Ile zarabia polski bogacz?

Z badań KPMG wynika, że liczba osób zamożnych i bogatych, czyli osiągających miesięcznie dochód powyżej 7,1 tys. zł brutto, stale wzrasta. Jednocześnie, w Polsce mieszka ok. 50 tys. osób posiadających aktywa płynne o wartości co najmniej 1 mln dolarów. Dochód netto zamożnych i bogatych rodaków przekroczył w ub.r. 140 mld zł, a szacunki ekspertów mówią o łącznym dochodzie sięgającym 200 mld zł już w 2017 roku.

Bogaci Polacy nie boją się inwestowania. Połowa zamożnych rodaków przyznaje się do samodzielnego inwestowania, a w przypadku osób najbogatszych odsetek inwestujących sięga 80 proc.

Osoby o ponadprzeciętnych dochodach najczęściej inwestują w nieruchomości i akcje.

Jacek Świder

Dowiedz się więcej na temat: dochody | Szukają | dobra luksusowe | inwestycje | bogacze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »