Minister finansów zapowiada rozwój rynku kapitałowego. "Polska do tej pory przegrywała"

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami służącymi rozwojowi rynku kapitałowego. Chodzi o wzmocnienie pozycji giełdy i uproszczenie obowiązującej legislacji dotyczącej m.in. rynku venture capital i private equity - poinformował minister finansów Andrzej Domański podczas XVIII Forum Funduszy w Kazimierzu Dolnym. Jego zdaniem tegoroczny wzrost gospodarczy wyniesie w Polsce ponad 3 proc. PKB.

- W tym roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie ponad 3 proc., a w 2025 roku tempo wzrostu gospodarczego może sięgnąć niemal 4 proc. - prognozował w Kazimierzu Dolnym Andrzej Domański. - Jeśli chcemy utrzymać ten trend, musimy zapewnić naszej gospodarce odpowiednią ilość paliwa - podkreślał. 

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na transformację energetyczną, konieczność zapewnienia Polsce bezpieczeństwa zewnętrznego, inwestycji w infrastrukturę oraz sprostanie technologicznym wyzwaniom. - Duża część z nich może i powinna pochodzić od inwestorów prywatnych – powiedział Domański.

Reklama

Wsparcie kapitału prywatnego

Minister zwrócił uwagę, że motorem rozwoju finansowego i gospodarki jest na całym świecie część prywatnego rynku kapitałowego. To on finansuje najbardziej innowacyjne, wzrostowe firmy. - Polska do tej pory przegrywała na tym polu z innymi krajami Unii Europejskiej. Mamy szereg atrybutów: konkurencyjną cenowo infrastrukturę rynkową, wysoko wykwalifikowanych specjalistów – wyliczał minister. 

Aby nadrobić zaległości, celem podejmowanych w Ministerstwie Finansów działań jest rozwój rynku kapitałowego. Poprawa ma objąć fundusze inwestycyjne, co pozwoli "na wykorzystanie możliwości związanych z dokonującymi się w globalnej gospodarce i geopolityce przemianami".

- Jestem przekonany, że prężnie działający rynek kapitałowy stanowi kluczowy element wsparcia wobec wyzwań, przed którymi stoi polska gospodarka – powiedział Andrzej Domański.

Uprościć przepisy

Zdaniem ministra, jednym z ważnych działań jest uproszczenie otoczenia regulacyjnego, czyli obowiązujących przepisów prawnych. Prace nad nimi - zapewnił - przyczynią się do wzrostu udziału finansowania realnej gospodarki, "a co za tym idzie rozwoju rynków kapitałowych".

- W naszej opinii, należy ponownie ocenić istniejące ramy regulacyjne, by zmniejszyć niepotrzebne obciążenia i koszty transakcyjne dla uczestników rynku – podkreślał minister.

Pochwalił inicjatywę Komisji Europejskiej dotyczącą zmniejszenia o 25 proc. obowiązków sprawozdawczych europejskich spółek. Wyraził też opinię, że bardzo ostrożnie należy podejmować wysiłki na rzecz rozszerzenia jednolitego, scentralizowanego nadzoru. 

- W wielu sytuacjach nie tylko wystarczające, ale i pożądane jest utrzymanie odrębnego nadzoru przy jednoczesnym zwiększaniu mechanizmów konwergencji. Tak samo jak ważne jest utrzymanie krajowych giełd, które są sercem rynku kapitałowego – podkreślał Andrzej Domański.

Silniejsza giełda

Szef MF wyraził opinię, że wzmocnieniu pozycji giełdy sprzyjać będzie rozwój oferty produktowej. - Mając to na uwadze, pracujemy nad nową formułą ETF-ów (produktów inwestycyjnych - red.), by były bardziej rozpoznawalne oraz nad wprowadzeniem na warszawską giełdę odpowiedników REiT-ów (podmiotów generujących dochody poprzez tworzenie i posiadanie nieruchomości - red.) - powiedział Domański. Dodał, że trwają prace nad zmianą przepisów, które służyłyby rozwojowi rynku venture capital i private equity. 

Minister finansów pozytywnie ocenił ostatnie dane sektora funduszy inwestycyjnych. - Od dłuższego czasu utrzymuje się trend napływu do funduszy inwestycyjnych, sprawiając, że aktywa pod zarządzaniem krajowych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (TFI) wynoszą ponad 340 mld zł - podkreślił. Jego zdaniem, dane te pozwalają na bardziej optymistyczne spojrzenie na bieżącą sytuację sektora TFI i skupienie się na przyszłości. - Tym bardziej, że przyszłość rysuje się zgodnie z flagowym hasłem konferencji "W przemianie". I nie myślę tylko o zielonej i cyfrowej transformacji - wyraził opinię Domański. 

Organizatorem odbywającego się w Kazimierzu Dolnym XVIII Forum Funduszy jest Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami. Wydarzenie trwa od 17 do 18 czerwca. 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »