Ministra przedstawiła bilans zysków i strat Polski w UE. "Na czysto to plus 175 mld euro"

Podczas wtorkowej konferencji prasowej ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz została zapytana o bilans zysków-strat wynikający z obecności Polski w Unii Europejskiej. Z przekazanych przez nią informacji wynika, że w ciągu niemal dwóch dekad Polska otrzymała z UE 261 mld euro, a wpłaciła do jej budżetu 85,8 mld euro.

Do marca 2024 r. Polska otrzymała z UE 261 mld euro, a wpłaciła 85,8 mld euro - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła. 

Podsumowała prawie 20 lat w Unii Europejskiej. Oto bilans zysków-strat Polski w UE

- Od 2004 r. do marca 2024 r. wartość transferu z budżetu Unii Europejskiej do Polski wyniosła 261 mld euro, z czego ok. 165 mld euro stanowiły środki przekazane na realizację projektów w ramach funduszy polityki spójności, 11,4 mld euro to Krajowy Plan Odbudowy, a 78 mld euro przekazano na wspólną politykę rolną - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zapytana o bilans zysków-strat Polski w UE

Reklama

Ministra funduszy i polityki regionalnej dodała, że w tym samym czasie Polska wpłaciła do budżetu UE (w ramach składki członkowskiej) 85,8 mld euro. - Bilans na czysto to plus 175 mld euro dla Polski - podkreśliła szefowa resortu. 

Co dalej z miliardami euro dla Polski? Rada Ministrów dzisiaj podejmie ważną decyzję

Szefowa MFiPR przyznała również, że liczy na to, że Rada Ministrów podejmie we wtorek decyzję w sprawie rewizji (warunków otrzymania i wydawania środków) do Krajowego Planu Odbudowy. Dodała, że dopiero po tej decyzji będzie mogła udzielić informacji, co znalazło, a co nie znalazło się w rewizji i jakie są rozbieżności między polskim rządem a Komisją Europejską w tej sprawie. 

- Dzisiaj Rada Ministrów będzie podejmowała - mam nadzieję podejmie pozytywną - decyzję akceptującą dokument, który (...) jest formalnym dokumentem składającym rewizję do Krajowego Planu Odbudowy. (...) Przez ostatni miesiąc bardzo intensywnie - to było ponad 50 spotkań negocjacyjnych na różnych poziomach - negocjowaliśmy (z Komisją Europejską - red.) wstępnie ten dokument, natomiast jego ostateczny kształt zależy od decyzji Rady Ministrów - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz w odpowiedzi na jedno z pytań. 

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Polska w UE | Bilans | Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »