Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Poniedziałek, 25 listopada 2024 (15:34) Aktualizacja Poniedziałek, 25 listopada 2024 (15:34)
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, urodzona 26 października 1970 roku w Warszawie, to polska socjolog i politolog, specjalistka w zakresie stosunków międzynarodowych na obszarze postradzieckim. Jej wszechstronne doświadczenie w analizie polityki wschodniej oraz kariera dyplomatyczna doprowadziły ją do objęcia funkcji ministra funduszy i polityki regionalnej w trzecim rządzie Donalda Tuska w 2023 roku.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - najważniejsze informacje
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz /Jacek Domiński /Reporter

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Wykształcenie i kariera akademicka

Pełczyńska-Nałęcz ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim w 1994 roku. Wkrótce potem, w 1999 roku, obroniła doktorat w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmowała się analizą aktywności politycznej Polaków w okresie transformacji systemowej (1989-1995).

Jej wczesna praca naukowa była zorientowana na zrozumienie dynamiki politycznej w Polsce po upadku komunizmu, co stanowiło fundament dla późniejszych badań nad polityką wschodnioeuropejską.

Po ukończeniu studiów doktoranckich, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz kontynuowała pracę naukową w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN do 2003 roku. Jej głównym obszarem zainteresowań były stosunki międzynarodowe, zwłaszcza sytuacja społeczno-polityczna w Rosji oraz innych krajach postradzieckich.

Praca w Ośrodku Studiów Wschodnich

Pełczyńska-Nałęcz przez wiele lat była związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich (OSW), jednym z wiodących polskich think tanków zajmujących się analizą polityki zagranicznej. W latach 1992–2012 pełniła różne funkcje w OSW, w tym kierownictwo działu rosyjskiego i stanowisko zastępcy dyrektora. W tej roli zyskała uznanie jako ekspertka w zakresie polityki wschodniej, publikując liczne analizy dotyczące relacji Rosji z Zachodem oraz Unii Europejskiej z krajami Europy Wschodniej.

Jednym z kluczowych obszarów jej zainteresowań była polityka energetyczna i rola Gazpromu w stosunkach z UE, co szczegółowo przedstawiła w jednej z publikacji OSW zatytułowanej Ekspansja Gazpromu w UE - kooperacja czy dominacja? Jej analizy miały istotny wpływ na kształtowanie polskiego podejścia do relacji z Rosją.

Kariera dyplomatyczna

W 2012 roku Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozpoczęła karierę w dyplomacji, zostając powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W tej roli odpowiadała za politykę wschodnią Polski, a także za kwestie związane z Partnerstwem Wschodnim i stosunkami z krajami Europy Wschodniej.

W 2014 roku, po dwóch latach pracy w MSZ, została mianowana ambasadorem RP w Federacji Rosyjskiej, co było jednym z najważniejszych dyplomatycznych wyzwań w jej karierze. Złożyła listy uwierzytelniające 19 listopada 2014 roku, obejmując stanowisko w momencie, gdy stosunki polsko-rosyjskie były szczególnie napięte, głównie z powodu konfliktu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję.

Jej praca jako ambasadora była skoncentrowana na łagodzeniu napięć oraz promowaniu dialogu, mimo trudnych warunków politycznych. Pełczyńska-Nałęcz pełniła tę funkcję do 2016 roku, kiedy to zakończyła swoją misję dyplomatyczną.

Praca w sektorze pozarządowym

Po zakończeniu służby dyplomatycznej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaangażowała się w działalność w sektorze pozarządowym. Została dyrektorem programu Otwarta Europa w Fundacji im. Stefana Batorego, gdzie pracowała nad projektami związanymi z demokratyzacją i wzmocnieniem społeczeństwa obywatelskiego w Europie Wschodniej. W 2020 roku objęła stanowisko dyrektora Instytutu Strategie 2050, działającego w ramach ruchu Polska 2050, który założył Szymon Hołownia.

Powrót do polityki - minister w rządzie Donalda Tuska

W 2023 roku Pełczyńska-Nałęcz powróciła do aktywnej polityki, gdy 12 grudnia Sejm X kadencji wybrał ją na stanowisko ministra funduszy i polityki regionalnej w trzecim rządzie Donalda Tuska. W ramach swojej roli odpowiada za zarządzanie funduszami unijnymi oraz polityką regionalną, co jest kluczowe dla dalszego rozwoju infrastruktury i gospodarki w Polsce. Dzień po wyborze przez Sejm została oficjalnie powołana na to stanowisko przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Jej nominacja była szeroko komentowana jako istotny ruch w kierunku wzmacniania współpracy z Unią Europejską oraz skutecznego wykorzystania środków z funduszy unijnych, co stanowi jedno z priorytetowych zadań dla Polski w nadchodzących latach. W styczniu 2024 została także powołana w skład Rady Dialogu Społecznego, co potwierdziło jej kluczową rolę w nowym rządzie.

Życie prywatne

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz jest córką Aleksandra Pełczyńskiego, znanego matematyka. Posługuje się biegle językami angielskim i rosyjskim, co było niezwykle pomocne w jej karierze dyplomatycznej. Prywatnie jest matką trojga dzieci, co podkreśla jej umiejętność godzenia wymagającej kariery zawodowej z życiem rodzinnym.

Osiągnięcia i odznaczenia

Za swoje zasługi w dyplomacji i służbie publicznej Pełczyńska-Nałęcz została uhonorowana Odznaką Honorową "Bene Merito" w 2010 roku, przyznawaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych za wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Temat Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz znajdziesz również w serwisie:

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - Wiadomości

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »