Mniej nowych ofert pracy w sieci. "Powrót ujemnych dynamik"
Na portalach rekrutacyjnych w Polsce w sierpniu 2024 r. pojawiło się 284,08 tys. ogłoszeń o pracę. Oznacza to spadek o 3 proc. w ujęciu miesięcznym i o 5 proc. w ujęciu rocznym - wynika z najnowszego raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton. Największy spadek nowych ofert odnotowano w przypadku dwóch branż - IT i finansów.
"To powrót do ujemnych dynamik liczby ofert pracy, które utrzymują się na rynku od kwietnia 2023 roku i tylko w lipcu br. odbiły na plus. Z kolei średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy (co wydaje się najlepszą miarą, biorąc pod uwagę wysoką zmienność danych miesięcznych) wzrosła w sierpniu z -4 proc. do 0 i jest najwyższa od 11 miesięcy" - napisano w komentarzu.
"Warto jednak zaznaczyć, że spadek jest niewielki, dlatego wciąż nie możemy wykluczyć stabilizacji sytuacji na rynku pracy. Kolejne miesiące pokażą, czy rzeczywiście jest to tylko jednorazowy spadek, czy definitywny powrót do ujemnych dynamik" - dodano.
Autorzy badania podają, że aktualny wynik - 284 tys. ofert - jest o 9 tys. niższy niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, o 32 tys. niższy względem sierpnia 2022 roku, o 34 tys. ofert niższy względem 2021 roku i o 21 tys. niższy niż w 2019 roku. Jedynie w stosunku do sierpnia 2020 roku obecny odczyt jest sporo, bo aż o 46 tys. wyższy, przy czym należy pamiętać, że był to rok pandemii i lockdownów w Polsce.
"Z naszego badania wynika, że sytuacja pracowników na rynku pracy może się ustabilizować na jesieni. Patrząc na ścieżki z poprzednich lat - w okresie sierpień-październik niemal w każdym badanym roku sytuacja na rynku była stabilna i utrzymywała się stała liczba ofert pracy" - napisano.
W sierpniu w większości badanych zawodów zanotowano duże spadki w ujęciu rocznym - największe wśród prawników i pracowników IT (po -27 proc. rdr) oraz wśród finansistów (-23 proc.) i pracowników HR (-18 proc.).
Jedyne wzrosty widoczne były wśród pracowników z branży medycznej (+19 proc.) oraz wśród pracowników fizycznych (+4 proc.).