Reklama

Morawiecki o nierównościach: W jednych krajach są śmiałe plany lotów na Marsa, a w innych niedostatek, bieda i głód

Dwa lata pandemii pokazały, że musimy na nowo zdefiniować życie w wielkich skupiskach miejskich - powiedział podczas otwarcia 11. Światowego Forum Miejskiego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

- Miasta były u zarania naszych dziejów, naszej cywilizacji, głównym impulsem rozwoju - mówił premier. Jak podkreślił, to właśnie w miastach po raz pierwszy "pojawiły się w minionych wiekach wielkie epidemie". - To pokazuje, że mamy dziś do czynienia z wyzwaniami, których ślady dostrzegamy w przeszłości - zauważył szef rządu.

Odniósł się także do sytuacji na Wschodzie. - Również okrutna wojna na Ukrainie, zniszczone miasta, doszczętnie zniszczone, pokazują że te wyzwania także dzisiaj musza być przedmiotem naszej refleksji, jeśli chcemy autentycznie odpowiadać na wyzwania dzisiejszych czasów - dodał.

Reklama

Podczas wystąpienia premier Morawiecki wskazał, że "dziś Warszawa tętni życie, jest świadectwem dynamicznego rozwoju Polski". Zmieniają się też Katowice, w których odbywa się forum miejskie.

- To miasto, które było zbudowane w oparciu o założenia I i II rewolucji przemysłowej, eksploatowane do granic możliwości. Dziś odbudowywane i tworzone są możliwości rozwoju z poszanowaniem środowiska naturalnego (...) Tak chcemy transformować polskie miasta - mówił premier i podkreślił, że cały świat musi dzisiaj szukać odpowiedzi na wyzwania współczesności.

- Co to oznacza? Dawniej ludzie migrowali do miast za pracą. Ale mamy do czynienia z gigantycznymi nierównościami. To jest jedno z podstawowych założeń pracy, również w Polsce żeby te nierówności zmniejszać. W jednych krajach są śmiałe plany lotów na Marsa, a w innych niedostatek, bieda i głód - podsumował premier Morawiecki.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach. Ponad 22,5 tys. uczestników

W poniedziałek w Katowicach oficjalnie rozpocznie się 11. edycja Światowego Forum Miejskiego.

- Mamy nadzieję, że liczba uczestników będzie rekordowa. Mamy ponad 22,5 tys. uczestników, którzy zgłosili się do udziału w 11. edycji Światowego Forum Miejskiego - powiedział w poniedziałek w Polsat News minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Dodał, że przed włodarzami miast stoją ogromne wyzwania.

- Informacje o tym, co się dzieje w miastach, muszą przepływać między samorządami. Tego typu wydarzenia są istotne, bo dzięki nim można wymieniać się doświadczeniami - powiedział Grzegorz Puda.

Przypomniał, że są różne podejścia do rozwoju aglomeracji miejskich.

- Są państwa, gdzie promuje się duże aglomeracje, a są takie, które mają podejście takie jak Polska. Uważamy, że mieszkańcy mniejszych aglomeracji powinni mieć takie same możliwości rozwoju jak mieszkańcy większych aglomeracji - powiedział minister funduszy.

Organizatorami 11. edycji Światowego Forum Miejskiego są UN-Habitat (agenda ONZ), Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice. Forum potrwa do 30 czerwca. 

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »