Reklama

Morawiecki: W tym roku deficyt na poziomie 1 do 2 proc. PKB

Polska pod rządami PiS wypracowuje czwarty co do wysokości wzrost gospodarczy na świecie i prowadzi politykę, która jest bardzo spójna, profesjonalna i bezpieczna; deficyt w tym roku na poziomie 1 do 2 proc. PKB, czyli praktycznie bardzo niewielki - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Podczas rozmowy w RMF FM premier został zapytany, "co złego dzieje się z budżetem, bo o tej porze w zeszłym roku mieliśmy nadwyżkę, w tym roku już mamy lukę". - Nic się złego nie dzieje, dzieją się dobre rzeczy, ponieważ my zdecydowaliśmy się na pewne zwiększenie deficytu po to, żeby łagodzić tę dekoniunkturę, która jest na całym świecie - odparł Morawiecki.

Wskazał przy tym, że na całym świecie mówi się o spowolnieniu gospodarczym, podczas gdy "nasi adwersarze dzisiejsi nie wspominają o tym", gdyż - jak stwierdził, to nie pasuje do ich tezy.

Reklama

Podkreślał, że Polska pod rządami PiS wypracowuje czwarty co do wysokości wzrost gospodarczy na świecie i prowadzi politykę, która jest "bardzo spójna, profesjonalna i bezpieczna". - Wśród 36 krajów OECD, a znajdują się też tam takie kraje, jak Turcja, Argentyna, nie tylko te zachodnioeuropejskie, będziemy mieli w roku 2019 i 2020 najszybszy wzrost gospodarczy na świecie - mówił.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poinformowała w majowej edycji raportu "Economic Outlook", że podwyższyła prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2019 r. do 4,2 proc. z 4,0 proc., a w 2020 r. do 3,5 proc. z 3,3 proc. Jednocześnie ekonomiści OECD zarekomendowali zacieśnienie polityki fiskalnej w Polsce.

Premier dopytywany, czy deficyt, który pojawił się po pięciu miesiącach roku go nie niepokoi, odpowiedział, że deficyt w czasach rządów PO sięgał 8 proc. PKB. - My pomimo wdrożenia "piątki Jarosława Kaczyńskiego", piątki która jest inwestycją w Polaków, inwestycją w rozwój na poziomie 43 mld, my będziemy mieli deficyt w tym roku na poziomie 1 do 2 proc., czyli praktycznie bardzo niewielki, a jednocześnie impuls wzrostu gospodarczego - powiedział Morawiecki.

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek w komunikacie dot. szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń - maj 2019 r., że na koniec maja br. budżet miał deficyt w wysokości 2,2 mld zł, co stanowi 7,6 proc. dopuszczonego w tegorocznym budżecie w wysokości 28,5 mld zł. Zgodnie z danymi MF dochody budżetu państwa wyniosły 162,6 mld zł, co stanowiło 41,9 proc. dochodów zaplanowanych w tegorocznej ustawie budżetowej w kwocie 387 mld 734,5 mln zł. Od początku roku do końca maja z budżetu wydano 164,8 mld zł, czyli 39,6 proc. kwoty zaplanowanej w tegorocznej ustawie budżetowej - 416 mld 234,5 mln zł.

Morawiecki w trakcie rozmowy był pytany także o dane dotyczące wysokości długu publicznego, który wynosi ponad bilion złotych.

- To trzeba porównać do tego, co odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach - odpowiedział szef rządu. Dodał, że w 2015 roku dług był w wysokości 890 mld zł, a w 2008 na poziomie 511 mld. - W międzyczasie Platforma skonsumowała ponad 150 mld z OFE. Jak dodamy 890, które odziedziczyliśmy po Platformie i 150, to jest ponad bilion. Już na samym starcie tyle było, tylko tego OFE nie było widać - mówił.

Przyznał, że w ciągu ostatnich czterech lat "dług wzrasta do ponad biliona, czyli o 100 mld". - W proporcji do poprzedniego przyrostu tego długu jest to znacząco mniejszy przyrost - zapewniał. - Mieliśmy nawet jeden rok, 2017, kiedy po raz pierwszy od 30 lat ten dług spadł w wartościach bezwzględnych - zaznaczył. Z kolei w 2018 roku "dług publiczny spadł w relacji do PKB". - Komisja Europejska i inne państwa członkowskie zazdroszczą nam takiego zarządzania długiem publicznym - przekonywał.

W pierwszej połowie czerwca Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie, że państwowy dług publiczny w I kwartale 2019 r. wyniósł 1.005.260,4 mln zł, co oznacza wzrost o 20.940,8 mln zł, czyli 2,1 proc., w porównaniu z końcem 2018 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »