Możesz wybrać sanatorium i czas wyjazdu. Na czym poleca leczenie ambulatoryjne?
Nie każdy wie, że leczenie uzdrowiskowe finansowane przez NFZ wcale nie musi oznaczać 21 dni spędzonych w sanatorium w terminie narzuconym przez Fundusz. W ramach leczenia ambulatoryjnego istnieje bowiem możliwość wyboru miejsca oraz terminu wyjazdu do sanatorium. Na czym polega leczenie ambulatoryjne i jak samodzielnie wybrać termin i czas wyjazdu do uzdrowiska?
Osoby, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na 21-dniowy wyjazd w dowolnym, wskazanym przez NFZ terminie, mogą skorzystać z innej formy leczenia, którą jest leczenie ambulatoryjne. W jego ramach pacjent może samodzielnie wybrać zarówno uzdrowisko, jak i czas wyjazdu. Z takiej formy leczenia można jednak skorzystać pod warunkiem, że uzdrowisko, które wybierzemy, ma podpisaną umowę z NFZ oraz jest dostosowane do leczenia naszego schorzenia.
Leczenie ambulatoryjne w odróżnieniu od standardowego leczenia uzdrowiskowego trwa od 6 do 18 dni, a zabiegi odbywają się przez 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty. Cały pobyt świadczeniobiorca musi natomiast zorganizować samodzielnie: pokrywa on koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz transportu do i z uzdrowiska. NFZ finansuje z kolei wizyty lekarskie i zabiegi fizjoterapeutyczne, zgodnie z obowiązującym standardem (minimum 3 zabiegi dziennie, w tym jeden zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych).
Leczenie ambulatoryjne można odbyć wyłącznie w wybranych miejscowościach uzdrowiskowych, w placówkach, które jak wspomniano, mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wykaz dostępnych miejsc jest aktualizowany na bieżąco. Na dzień 20 lutego 2025 r. leczenie ambulatoryjne można zrealizować w m.in. Busku-Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Rabce-Zdrój oraz Szczawnicy.
Aby skorzystać z leczenia ambulatoryjnego, świadczeniobiorca musi najpierw uzyskać skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. W skierowaniu lekarz musi zaznaczyć, że dokument dotyczy leczenia uzdrowiskowego w trybie ambulatoryjnym.
Następnie pacjent składa skierowanie do właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wraz z informacją, że chce skorzystać z leczenia ambulatoryjnego. Jednocześnie we wniosku podaje wybraną miejscowość uzdrowiskową, nazwę zakładu leczniczego, planowany termin leczenia i liczbę dni zabiegowych.
Warto pamiętać, że z takiej formy leczenia można skorzystać częściej niż ze standardowego leczenia uzdrowiskowego. Mianowicie na leczenie ambulatoryjne można wyjechać raz na 12 miesięcy, podczas gdy leczenie sanatoryjne odbywa się raz na 18 miesięcy.
W przypadku standardowego leczenia uzdrowiskowego, które trwa 21 dni i w ramach którego Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa większość kosztów (w tym część zakwaterowania i wyżywienia), pacjent nie ma możliwości samodzielnego wyboru miejsca ani terminu wyjazdu.
Czytaj też: Polacy o tym nie wiedzą. Można szybciej dostać się do sanatorium na NFZ
Podczas składania wniosku można jednak wskazać preferencje dotyczące lokalizacji oraz okresu leczenia, ale warto pamiętać, że mają one wyłącznie charakter informacyjny. Ostateczną decyzję podejmuje NFZ, biorąc pod uwagę m.in. dostępność miejsc w uzdrowiskach, profil leczenia odpowiedni dla schorzenia pacjenta oraz aktualny stan jego zdrowia.
WB