Możliwe niedobory ryżu. Kolejny element kryzysu żywnościowego

W Indiach z powodu suszy spada produkcja ryżu. Brak opadów w niektórych częściach kraju sprawił, że obszar upraw jest najmniejszy od trzech lat. Tymczasem Indie są największym eksporterem tego produktu. By zaspokoić popyt wewnętrzny i ograniczyć wzrosty cen, kraj może zdecydować o zmniejszeniu sprzedaży zagranicznej. To kolejny czynnik ryzyka, który może prowadzić do kryzysu żywnościowego.

Indie odpowiadają za 40 proc. światowego handlu ryżem. Dotychczas całkowity obszar powierzchni upraw w tym kraju spadł, według raportu Nomury, o 17 proc.

Generalnie opady deszczu w kraju przekraczają normę o 10 proc., ale są nierówne pod względem geograficznym. Z jednej strony w stanach środkowych i południowych odnotowano opady o 30 proc. wyższe niż zazwyczaj, a z drugiej - susza nawiedziła regiony, które odpowiadają nawet za jedną czwartą produkcji ryżu.

Rząd wcześniej ograniczył eksport pszenicy i cukru, by zapewnić podaż na rynku wewnętrznym, zapobiegając zwyżkom cen. Teraz podobny scenariusz może powtórzyć się, jeśli chodzi o ryż.

Reklama

Cena ryżu idzie w górę

Produkt już zaczął drożeć. Ceny niektórych odmian ryżu w ciągu dwóch tygodni wzrosły o ponad 10 proc. - Przyczyną jest susza i zwiększony popyt ze strony Bangladeszu - wyjaśnia Mukesh Jain, dyrektor Sponge Enterprises Pvt., firmy eksportującej produkty rolne. Szacuje on, że do września ceny eksportowe mogą wzrosnąć z 365 obecnie do 400 dolarów za tonę.

Większość ryżu na świecie jest uprawiana i konsumowana w Azji. W ostatnim czasie, po inwazji Rosji na Ukrainę, mocno rosły ceny pszenicy i kukurydzy, cena ryżu pozostawała jednak stabilna ze względu na dużą produkcję i spore zapasy. Ale obserwowane anomalie pogodowe budzą obawy, czy podaż będzie wystraczająca.

Co prawda wśród ekspertów pojawiają się głosy, że jest czas, by kontynuować sadzenie i nadrobić choć częściowo niedobory, warunkiem poprawy sytuacji jest jednak nadejście deszczów. Rolnicy są jednak mniej optymistyczni.

Groźny kryzys żywnościowy

Jeśli problemy z opadami utrzymują się, obniżona produkcja roślinna negatywnie przełoży się na wzrost gospodarczy i inflację w Indiach. Może również wzmóc kryzys żywnościowy na świecie. Indie dostarczają ryż do ponad stu krajów, wśród których są Bangladesz, Chiny, Nepal i niektóre kraje Bliskiego Wschodu.

Według Światowego Programu Żywnościowego ONZ, ok.  345 milionów ludzi jest obecnie zagrożonych głodem. Dynamicznie rosnące od lutego ceny zbóż mogą spowodować, że ta liczba będzie jeszcze wyższa. Przyczyn obecnych problemów jest kilka - zmiany klimatyczne, pandemia, konflikt w Ukrainie i rosnące koszty, w tym również transportu.

Wojna, jaką Rosja rozpętała w Ukrainie, zakłóciła m.in. dostawy zbóż. Ukraina jest trzecim pod względem wielkości eksporterem kukurydzy i siódmym eksporterem pszenicy. Rosja jest z kolei czwartym producentem pszenicy.

 morb

RYŻ

14,79 -0,19 -1,25% akt.: 18.12.2024, 19:57
  • Max 14,99
  • Min 14,78
  • Stopa zwrotu - 1T -0,79%
  • Stopa zwrotu - 1M -0,13%
  • Stopa zwrotu - 3M -2,35%
  • Stopa zwrotu - 6M -3,73%
  • Stopa zwrotu - 1R -12,65%
  • Stopa zwrotu - 2R -10,41%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żywność | Indie | ryż | kryzys żywnościowy | polskie rolnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »