Możliwy czarny scenariusz dla Polaków?

RPP w pierwszej połowie roku nie zmieni stóp procentowych, a w drugiej połowie możliwa jest ich obniżka - prognozuje bank Pekao SA. Zdaniem ekonomistów banku, inflacja może wrócić do pasma odchyleń od celu w marcu.

"Na lutowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Przypomnijmy, że w styczniu Rada zmieniła swoją retorykę na bardziej jastrzębią. Mimo, że lutowy komunikat jest podobny do styczniowego, warto zaznaczyć, że umocnienie złotego w ostatnich tygodniach przyczyniło się do zaostrzenia warunków monetarnych, a więc zmniejszyło prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie" - napisano w lutowym raporcie.

"Spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp w pierwszym półroczu 2012 roku. W naszej ocenie, w przypadku wyraźnego spowolnienia gospodarczego oraz niekorzystnych prognoz średniookresowych, przy jednoczesnej realizacji scenariusza stopniowego powrotu inflacji do celu, władze monetarne mogą zdecydować się na obniżkę stóp w czwartym kwartale 2012 roku" - dodano.

Reklama

Co ze stopami?

Ekonomiści banku spodziewają się, że CPI w styczniu obniżył się do 4,2 proc. rdr.

"Spodziewamy się spadku inflacji CPI w styczniu względem grudniowego odczytu. Prognoza ta wynika z wysokiej bazy ze stycznia ub. r. Przypomnijmy, że wówczas silny wzrost cen spowodowany był zmianami stawek podatku VAT. W styczniu oczekujemy wyraźnie niższej dynamiki (rdr) cen żywności, a także cen użytkowania mieszkania" - napisano w raporcie.

Paliwa i leki

"Szacujemy, że stabilizacja, a nawet lekkie spadki cen paliw w drugiej połowie miesiąca, mogły przyczynić się do lekkiego obniżenia dynamiki (rdr) cen w kategorii +transport+. Spodziewamy się natomiast istotnej podwyżki opłat związanych ze zdrowiem, w związku z wejściem w życie nowej ustawy refundacyjnej" - dodano.

Zdaniem autorów prognozy CPI może wrócić do pasma odchyleń od celu w marcu, a na koniec roku znaleźć się nieznacznie poniżej poziomu 3,0 proc.

"W kolejnych miesiącach 2012 roku oczekujemy dalszego stopniowego spadku inflacji CPI. W naszej ocenie wskaźnik ten może powrócić w dopuszczalny korytarz odchyleń od celu inflacyjnego (1,5-3,5 proc.) już w marcu. Czynnikiem niewątpliwie sprzyjającym hamowaniu procesów inflacyjnych jest silne umocnienie złotego w drugiej połowie stycznia.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieje szereg czynników ograniczających spadek inflacji - zmiany akcyzy na papierosy i olej napędowy, VAT na ubrania dla dzieci, podwyżki cen gazu i energii oraz kosztów usług komunalnych" - napisano w raporcie.

"Do końca roku oczekujemy spadku inflacji CPI lekko poniżej 3,0 proc. Spowolnienie popytu konsumpcyjnego (widoczne już w czwartym kwartale ub. r.) ogranicza presję na wzrost cen od strony popytowej. Napędzaniu procesów inflacyjnych nie sprzyja także malejący popyt na pracę, a w związku z tym coraz niższa siła przetargowa pracownika w negocjowaniu wysokości wynagrodzeń" - dodano.

Ceny żywności?

"Istotnym źródłem ryzyka dla ścieżki inflacyjnej w kolejnych kwartałach br. są ceny żywności. Mroźna i jak dotąd mało śnieżna zima nie sprzyja produkcji roślin ozimych, które, zwłaszcza na terenach wietrznych, narażone są na wysmalanie. Najpoważniejsze czynniki ryzyka dla scenariusza stopniowego spadku inflacji leżą po stronie kosztowej. Niemniej jednak, wobec malejącego popytu oraz coraz większej presji konkurencyjnej, przenoszenie wyższych kosztów na ceny towarów konsumpcyjnych może być utrudnione" - zaznaczono w raporcie.

- - - - - -

Wysmalanie

występuje w czasie bezśnieżnych i mroźnych zim, zwłaszcza na polach położonych na terenach pagórkowatych lub odkrytych .W takich warunkach rośliny są narażone na działanie silnego, mroźnego wiatru. Czynnikiem prowadzącym do wyginięcia roślin nie jest niska temperatura, lecz utrata wilgoci z pędów nadziemnych smaganych wiatrem.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »