MSZ: wsparcie dla pracujących Polaków

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra spraw zagranicznych Stefana Mellera o informacje na temat sytuacji polskich pracowników na rynkach pracy innych państw - poinformowało biuro Rzecznika w komunikacie.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do  ministra spraw zagranicznych Stefana Mellera o informacje na temat  sytuacji polskich pracowników na rynkach pracy innych państw -  poinformowało biuro Rzecznika w komunikacie.

Jak czytamy w piśmie rzecznika, nieprawidłowości związane z pracą za granicą "składają się z trzech nurtów, które powinny zostać kompleksowo zbadane, w celu właściwego zdiagnozowania niebezpieczeństw". Na etapie rekrutacji Polacy są narażeni na niezgodne z prawem działania polskich i zagranicznych agencji pośrednictwa pracy. Drugim problemem są warunki życia i pracy oferowane przez zagranicznego pracodawcę. Trzeci problem dotyczy rozwiązania stosunków pracy i niespełnionych roszczeń pracowników.

Z przytoczonych w piśmie informacji resortu gospodarki wynika, że w 2005 r. w krajach UE podjęło legalną pracę ok. 700 tys Polaków.

Reklama

"Dane dotyczące osób podejmujących pracę bez załatwienia przez pracodawców legalnego zatrudnienia są niemożliwe do uchwycenia. Dlatego należy uznać, że problem ten jest bardzo ważny dla polskiej racji stanu, gdyż może dotyczyć nawet półtoramiliardowej rzeszy osób świadczących pracę, a także ich rodzin, które zdecydowały się z nimi wyjechać do innego kraju" - czytamy w piśmie rzecznika.

Rzecznik zwrócił się już o informację do ambasad RP w różnych krajach UE - Niemczech, Włoszech, na Cyprze, Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Islandii. Otrzymał odpowiedzi z Niemiec, Włoch i Cypru, gdzie "sygnalizowane nieprawidłowości niestety potwierdziły się".

RPO jest też zainteresowany sytuacją Polaków pracujących w USA i Kanadzie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: nieprawidłowości | Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »