Mukesh Ambani - indyjski magnat

Mukesh Ambani już od kilku lat utrzymuje się w czołówce najbogatszych obywateli świata. Wszystko to dzięki jego dominującemu udziałowi (48 proc.) w firmie Reliance Industries, największego indyjskiego przedsiębiorstwa prywatnego, które swój główny biznes opiera na przemyśle naftowym.

Wszechstronne wychowanie

Mukesh Ambani urodził się 19 kwietnia 1957 roku w Bombaju. Wychowywał się z młodszym bratem i dwiema siostrami w skromnych warunkach, w dwupokojowym mieszkaniu. Jego ojciec, Dhirubhai Ambani, rozpoczął swoją przygodę z biznesem od handlowania przyprawami, potem przerzucił się rynek tekstyliów, a w 1958 roku założył Reliance Industries, która nadała kierunek życiu jego syna. Kiedy rodzina była już zamożna, ojciec dbał o to, żeby dzieci nie straciły kontaktu z rzeczywistością - razem z opiekunem uczestniczyły w wycieczkach do dzielnic robotniczych, na wieś (miały za zadanie np. kupić bilet do środków transportu). Dhirubhai pragnął, aby jego dzieci rozwijały się na wielu płaszczyznach.

Reklama

Mukesh studiował inżynierię chemiczną w Indiach, którą zakończył z tytułem licencjata. Studiował również MBA na Uniwersytecie Stanforda, ale po roku wrócił do Indii. Dołączył do załogi Reliance w 1981 roku. Już od dzieciństwa wiedział, że chce zostać kimś sławnym oraz wiele osiągnąć w życiu - i rzeczywiście mu się to udało.

Rodzinny konflikt

W 1986 roku Dhirubhai Ambani miał atak serca, po którym zdecydował się przekazać zarząd firmą swoim synom - Mukeshowi i Anilowi. Jednak bracia nie byli w stanie harmonijnie kierować wspólnym przedsiębiorstwem i kiedy ojciec zmarł, konflikty uniemożliwiły dalszą współpracę. W rezultacie firma została podzielona w 2006 roku na Reliance Industries, którą kieruje Mukesh, oraz Reliance Anil Dhirubhai Ambani Group, którą kieruje Anil.

Dzisiaj Reliance Industries koncentruje się głównie na przemyśle petrochemicznym, ale jako konglomerat obejmuje również spółki tekstylne, handlowe, telekomunikacyjne, a także inwestuje w specjalnych strefach ekonomicznych. Dynamiczny rozwój spółki to zasługa Mukesha - zaczął on stosować zasadę integracji pionowej i przeprowadził wiele udanych inwestycji.

Pobierz darmowy: PIT 2010

Życie w luksusie

Mukesh Ambani, w przeciwieństwie do wielu miliarderów, nie problemu z wydawaniem pieniędzy i pokazywaniem swojego statusu. Razem z żoną Nitą i trojgiem dzieci żyje w 27-piętrowym domu w Bombaju, którego powierzchnia wynosi 400 tys. metrów kwadratowych. Aż siedem poziomów zajmuje parking. Apartamentowiec o nazwie nawiązującej do legendarnej wyspy Antilia ma własne lądowisko, basen, studio jogi, mini-teatr, salę balową. Plotki mówią, że znajduje się w nim również pokój, w którym można wytwarzać sztuczną pogodę - np. śnieg. Podobno jest to najdroższy dom w historii. Nie jest to dobrze widziane przez mieszkańców Indii, których uwadze nie ucieka egoizm i chciwość indyjskich miliarderów, niechętnie i skąpo wspierających fundacje charytatywne.

Z drugiej strony, innowacyjne rozwiązania Ambaniego pomagają Indiom w społecznej i przemysłowej transformacji, więc pośrednio jego praca ma dobroczynny wpływ na społeczeństwo. Jeden z indyjskich przedsiębiorców powiedział o nim: "Kiedy mówimy o Rockefellerze, Carnergie i im podobnych przedsiębiorcach, każdy z nich rzeczywiście zmienił cały przemysł. Ale kiedy patrzysz na to, czego dokonał Mukesh Ambani, on zmienia trzy z czterech przemysłów".

Miliarder jest tajemniczy i nie zdradza zbyt wiele o sobie, nawet zaufanym osobom. Jest przywiązany do indyjskiej tradycji i ogląda co najmniej trzy filmy Bollywood na tydzień. Podobno nie obawia się zaangażować w pracę podległych mu zakładów - lubi je zwiedzać i poznawać techniki produkcji, mimo iż czasem oznacza to, że musi zapomnieć o swoim garniturze i czystych dłoniach.

Ciekawostki
  • Mukesh Ambani prowadzi zdrowy tryb życia - jest wegetarianinem i abstynentem.
  • Anil Ambani, młodszy brat Mukeshiego, jest celebrytą w porównaniu z bratem-domownikiem. Ożenił się z Tiną Munim, sławną bollywoodzką aktorką.
  • Spięcia pomiędzy braćmi Mukeshem i Anilem Ambani mają przyczynę w braku jednoznacznego testamentu ich ojca.

Anna Grodecka

TREND - Miesięcznik o sztuce inwestowania
Dowiedz się więcej na temat: bogacze | luksus | bogactwo | magnat | Indie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »