Na jakich zasadach wypłata 800 plus? Rząd pokazał projekt ustawy

Marlena Maląg, minister Rodziny i polityki społecznej przekazała właśnie rządowi projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Chodzi o podniesienie od dnia 1 stycznia 2024 r. wysokości świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do kwoty 800 zł.

Z projektu ustawy wynika, że wypłata przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia wychowawczego w nowej wysokości 800 zł miesięcznie będzie mogła nastąpić nie później niż do dnia 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2024 r. Zapisano także, że "zmiana wysokości pobieranego świadczenia wychowawczego nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku przez osobę pobierającą świadczenie wychowawcze i nie będzie wymagała ze strony osób otrzymujących świadczenia wychowawcze żadnych dodatkowych działań czy aktywności" - czytamy w projekcie ustawy. 

Reklama

W pierwszym roku nowe świadczenie obciąży budżet państwa kwotą 24 mld zł, ale w kolejnych wydatki mają być niższe. i tak - w dziesiątym roku funkcjonowania państwo wyda na 800+ około 19 mld zł - wynika z Oceny Skutków Regulacji, które zostały opublikowane w piątek. Łącznie w tym okresie rozpatrywanych 10 lat, wydatkowanych będzie zgodnie z rządowym projektem około 239 mld zł.

Spadające liczby

Z danych z realizacji świadczenia wychowawczego w I kwartale 2023 r. wynika, że zwiększenie kwot wypłat świadczeń wychowawczych dotyczyć będzie około 6,7 mln dzieci. W rządowej ocenie skutków regulacji uwzględniono spadek liczby urodzeń przy zastosowaniu proporcjonalnego spadku jak w liczbie kobiet w wieku 18-49 lat, (obliczenia w oparciu o dane GUS o liczbie osób wg wieku, płci wg stanu na 31 grudnia 2022 r.). To zaś oznacza, że w kolejnych latach liczba będzie się zmniejszać o około 100 tys. dzieci rocznie, aż do 2029 roku, kiedy świadczenie 800+ otrzyma około 6 mln dzieci.

W kalkulacji nie wzięto pod uwagę dzieci uchodźców z Ukrainy.

Na podstawie danych z realizacji świadczeń wychowawczych przyjęto, że ze wsparcia korzysta 97,87 proc. dzieci w populacji 0-17 lat.

"Podniesienie skuteczności programu"

Zdaniem autorów projektu, projektowana ustawa nie będzie miała wpływu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców. Nie powinna również wpłynąć na sytuację osób niepełnosprawnych oraz osób starszych.

MRiPS twierdzi, że "świadczenie 500+" spotkało się z niezwykle pozytywnym odbiorem i natychmiast stało się podstawową formę wsparcia polskich rodzin. Dzięki programowi "Rodzina 500+", rodziny te stały się zamożniejsze i pojawiły się lepsze perspektywy ich rozwoju. 

W uzasadnieniu do projektu z kolei napisano, że "podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego pozwoli na dalsze zwiększenie skuteczności programu "Rodzina 500+" i jednocześnie stanowi zabezpieczenie lepszych warunków rozwoju dla polskich rodzin. Proponowana zmiana jest też zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez społeczeństwo" - czytamy. 

Opracował KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Marlena Maląg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »