Na pierwotnym ceny spadały

Zdaniem analityków rynku nieruchomości z firmy Reas w czerwcu ceny mieszań na rynku pierwotnym spadały, natomiast na rynku wtórnym obserwowana była stabilizacja cen.

Według analityków wysokie stopy procentowe ograniczyły siłę nabywczą sporej części gospodarstw domowych i ceny mieszkań powinny spadać. "Na rynku pierwotnym w wielu miastach rzeczywiście tak jest. Na rynku wtórnym na razie doprowadziło to jedynie do znacznego spadku

liczby transakcji, natomiast indeksy średnich cen ofertowych w siedmiu prezentowanych miastach nadal utrzymują się na stałym poziomie. Wyjątkiem jest Kraków, gdzie indeks średniej ceny w 

ciągu ostatniego miesiąca spadł. Świadczy to o tym, ze odsetek osób zmuszonych szybko sprzedawać mieszkanie nie jest na razie wielki" - napisali w czerwcowym raporcie.Zdaniem ekspertów Reas coraz wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych może przyczyniać się do nasilania dwóch zjawisk. "Po pierwsze, osoby, które jakiś czas temu zaciągnęły kredyt na mieszkanie, teraz z powodu wzrostu raty miesięcznej mogą nie być wstanie dalej go spłacać, zatem są zmuszone do sprzedaży mieszkania. Nie mając zbyt wiele czasu na poszukiwanie kupującego, są skłonni akceptować znaczny upust lub od razu obniżają cenę ofertową. Po drugie, tym, którzy dopiero zastanawiają się czy kupić mieszkanie na kredyt czy wynajmować, aktualnie bardziej opłaca się wynajmować niż zaciągać kredyt" - wynika z raportu.

Reklama
	Średnie ceny ofert sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym 11.05.2007 
- 30.06.2008*:
Miasto             zł/m2
Warszawa    9449 
Kraków      7220 
Trójmiasto  7291 
Wrocław     7163 
Poznań             6225 
Szczecin           5219 
Katowice           4482 
Bydgoszcz         4441

* - obliczenia Reas na podstawie danych ofertowych serwisu gazetadom.pl

Przegląd rynku mieszkaniowego w wybranych miastach Polski jest przygotowywany na podstawie danych ofertowych zamieszczanych w serwisie GazetaDom.pl.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyt | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »