Na Podkarpaciu powstanie zielony hub. Będzie produkował paliwo dla samolotów

Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, przeprowadziła pierwsze testy współspalania wodoru z gazem ziemnym. Zrealizowano je w elektrociepłowni gazowo - parowej w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu. Tam też powstanie wodorowy hub. Grupa uzyskała pozwolenie na realizację projektu wodorowego. Jego celem jest produkcja zielonego paliwa dla lotnictwa.

Zielony wodór jest postrzegany jako kluczowy element transformacji energetycznej. Eksperci wskazują, że znajdzie on swoje zastosowanie nie tylko w mobilności, ale także w przemyśle. Ma on pozwolić na uniknięcie emisji CO2 w sektorach trudnych do dekarbonizacji takich jak: produkcja stali, cementu, w transporcie morskim oraz transporcie lotniczym. Niewykluczone, że będzie także wykorzystywany w elektroenergetyce i ciepłownictwie. 

Głównym wyzwaniem związanym z wykorzystaniem wodoru jako nośnika energii jest jego stosunkowo niska objętościowa gęstość energetyczna w porównaniu do tradycyjnych paliw kopalnych. Jego magazynowanie wymaga budowy zaawansowanych zbiorników, w których wodór w postaci gazowej przechowywany jest pod wysokim ciśnieniem. Alternatywną metodą magazynowania jest konwersja wodoru do innych związków chemicznych np. paliw ciekłych. 

Reklama

Pionier we współspalaniu

Już dziś możliwe jest jego współspalanie z gazem ziemnym, a także tłoczenie gazu ziemnego z niewielką domieszką wodoru w sieci przesyłowe i dystrybucyjne. Pierwsze w Polsce testy współspalania obydwu surowców zrealizowała Polenergia. Próby odbyły się w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu i zakończyły sukcesem. Co istotne, zostały one przeprowadzone w turbinie gazowej, która nie była projektowana z myślą o współspalaniu. Udział objętościowy wodoru w paliwie sięgnął 15 proc.

Dzięki testom Polenergia otrzymała pozwolenie na realizację projektu wodorowego “H2HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru”. W wydanym komunikacie grupa informuje, że uzyskała decyzję "o pozwoleniu na budowę dla instalacji do produkcji i nalewu zielonego wodoru". “Zgodnie z podpisaną umową łączna kwota dotacji może wynosić nawet 95 mln złotych” - zapowiada na swojej stronie internetowej grupa. 

Sercem projektu jest elektrolizer do produkcji zielonego wodoru o mocy 5 Megawatów (MW). – Naszym celem jest wykorzystanie zielonego wodoru do bezemisyjnego transportu oraz zazieleniania ciepła, a w dalszej perspektywie - energii elektrycznej - zapowiada członkini Zarządu Polenergia S.A., Iwona Sierżęga. 

Odnawialny zielony wodór

Celem badawczo-rozwojowego projektu jest wykorzystanie zielonego wodoru, wyprodukowanego w procesie elektrolizy wody zasilanej energią odnawialną, do produkcji odnawialnego paliwa lotniczego. Pozwoli to na obniżenie emisji gazów cieplarnianych w przemyśle lotniczym, bez potrzeby budowy nowej infrastruktury, baz paliwowych oraz opracowywania nowych konstrukcji samolotów.

„H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru” realizowany będzie w trzech etapach. Po zakończeniu każdego z nich konsorcjum oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oceną rezultaty projektu i podejmą decyzję o przejściu do kolejnego etapu. Pierwszy obejmuje stworzenie studium wykonalności. Zgodnie z podpisaną umową ta faza projektu otrzyma blisko 100 tys. zł dofinansowania. 

Cały projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, na czele którego stoi Polenergia. Pozostałymi partnerami są Elektrociepłownia Nowa Sarzyna oraz Politechnika Wrocławska.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zielony wodór | Polenergia | test | hub | paliwo | lotnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »