Na świecie zaczyna brakować miedzi. Wydobycie nie nadąża

Świat stoi obecnie w obliczu globalnego niedoboru miedzi, napędzanego przez zawirowania w Ameryce Południowej i wyższą presję popytu. Jak zauważa CNBC, od dostępu do czerwonego metalu uzależnionych jest wiele gałęzi gospodarki.

Miedź jest wiodącym wskaźnikiem kondycji gospodarki ze względu na jej zastosowanie w różnych urządzeniach, takich jak sprzęt elektryczny i maszyny przemysłowe. Zmniejszenie dostępności miedzi na rynku może być wskaźnikiem, że globalna presja inflacyjna pogorszy się i zmusi banki centralne do utrzymania jastrzębiego stanowiska na dłużej.

Problem z podażą miedzi może trwać całe lata. - Już teraz prognozujemy duże deficyty miedzi do 2030 roku  - powiedział wiceprezes Wood Mackenzie ds. metali i górnictwa, Robin Griffin. Przypisał to w dużej mierze trwającym niepokojom w Peru i wyższemu zapotrzebowaniu na miedź w branży transformacji energetycznej. - Zawsze, gdy pojawiają się niepokoje polityczne, ma to cały szereg następstw. A oczywistym z nich jest możliwość zamknięcia miejsc wydobycia - dodał.

Reklama

Tropy wiodą do Ameryki Pd.

Peru jest wstrząsane protestami od czasu, gdy były prezydent Pedro Castillo został obalony w grudniu ub.r. w procesie impeachmentu. Ten południowoamerykański kraj odpowiada za 10 proc. globalnej podaży miedzi. Glencore ogłosił 20 stycznia, że zawiesza działalność swojej kopalni miedzi Antapaccay w Peru, po tym jak protestujący splądrowali i podpalili jej teren.

Dodatkowo Chile - największy na świecie producent miedzi, który odpowiada za 27 proc. globalnej podaży - odnotowało w listopadzie spadek wydobycia o 7 proc. r/r. 

- Uważamy, że Chile prawdopodobnie będzie produkować mniej miedzi w latach 2023-2025 - napisali analitycy Goldman Sachs w notatce z 16 stycznia.

Może to tylko chwilowe zakłócenia?

Nie wszyscy przedstawiciele branży są nastawieni tak pesymistycznie. - To typowe, że obserwujemy zakłócenia i nie sądzę, żebyśmy koniecznie widzieli coś więcej niż normalność - powiedziała Timna Tanners, dyrektorka zarządzająca w Wolfe Research, która prognozuje, że w 2023 roku powinno nastąpić zwiększenie liczby otwierania nowych kopalń.

Ponowne otwarcie Chin oraz wzrost w przemyśle motoryzacyjnym i transformacji energetycznej podsycają popyt na czerwony metal, dodatkowo obciążając zasoby miedzi. - To poprawia perspektywy popytu i pompuje ceny miedzi jeszcze wyżej z powodu niedoboru podaży - powiedziała Tina Teng, analityk rynku w CMC Markets. Jej zdaniem, do 2024 i 2025 roku ceny miedzi mogą się podwoić.

Jednak Tanners z Wolfe Research powiedziała, że nie spodziewa się "ogromnego zrywu" aktywności i konsumpcji miedzi, gdy Chiny wrócą do życia. - Przecież tak naprawdę konsumpcja miedzi nie zwolniła w 2022 roku. Fabryki wciąż działały, rządowe bodźce oddziaływały, a infrastruktura nie uległa wygaszeniu - wyjaśniła.

Przejście na elektryki podnosi rangę surowca

Szersze zjawisko przechodzenia na auta elektryczne będzie prawdopodobnie większym fundamentalnym czynnikiem napędzającym popyt na miedź.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, sprzedaż samochodów elektrycznych w 2021 roku wzrosła ponad dwukrotnie, dzięki czemu całkowita liczba pojazdów elektrycznych na świecie wynosi obecnie około 16,5 miliona. Oznacza to, że ekosystem ładowania EV będzie musiał zostać rozbudowany. 

- Istnieje długookresowy problem wokół dostaw miedzi w transformacji energetycznej przemysłu, ponieważ wzrost zarówno w motoryzacji, jak i transmisji będzie ogromny - podsumował wiceprezes Wood Mackenzie Robin Griffin.

Oprac. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miedź | surowce | ceny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »