Na wzrost przyjdzie czas od 2010 r.

USA mogą wyjść z recesji już latem tego roku, ale gospodarka pozostanie "przygnębiona" nawet przez okres 5 lat - ocenił Paul Krugman, laureat Nobla z ekonomii.

USA mogą wyjść z recesji już latem tego roku, ale gospodarka pozostanie "przygnębiona" nawet przez okres 5 lat - ocenił Paul Krugman, laureat Nobla z ekonomii.

USA mogą wyjść z recesji już latem tego roku, ale gospodarka pozostanie "przygnębiona" nawet przez okres 5 lat - ocenił Paul Krugman, laureat Nobla z ekonomii.

Myślę, że jest całkiem pewne, że produkcja przemysłowa w USA, i być może na świecie jako całości, osiągnie dno w ciągu następnych kilku miesięcy i że wzrost PKB w USA będzie dodatni w II połowie tego roku, i może trochę później w Europie - powiedział Krugman na konferencji dotyczącej finansów, w Seulu.

Ale straty na rynku zatrudnienia prawdopodobnie potrwają do 2011 r, co oznacza, że okres +osowiałej gospodarki+ może potrwać do 2013 lub 2014 - stwierdził.

Reklama

Profesor Krugman ocenił, że podczas gdy wskaźniki gospodarcze na świecie zaczynają się poprawiać, to sugerują one jedynie, że słabnie tempo spadku w gospodarce. Krugman dodał, że dwie ostatnie recesje w USA oficjalnie skończyły się, gdy nastąpił zwrot w produkcji przemysłowej, mimo że sytuacja na rynku pracy pogarszała się jeszcze przez długi czas po "oficjalnym zakończeniu recesji".

Amerykańska gospodarka powinna powrócić do "zdrowego wzrostu" do połowy 2010 r., po wstępnym okresie stonowanego rozwoju - ocenił Gary Stern, prezes Banku Rezerw Federalnych z Minneapolis. Stern stwierdził, że podczas gdy warunki na rynkach kredytowych ogólnie poprawiły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to nadal utrzymuje się wyczuwalne napięcie.

Dodał, że poprawa na rynkach jest częściowo skutkiem polityki i działań podjętych przez Fed oraz programów wprowadzonych przez Departament Skarbu USA i Federal Deposit Insurance Corp.

"Z upływem czasu, gdy znajdziemy się w połowie 2010 r. i dalej, spodziewałbym się wznowienia zdrowego wzrostu" - powiedział Stern.

"Recesja prawdopodobnie utrzyma się przez kilka dalszych miesięcy, a wstępna faza ożywienia prawdopodobnie będzie stonowana" - dodał.

Dodał, że podczas gdy bezrobocie będzie się pogarszać w takich sektorach jak budownictwo i finanse, to zagrożenie deflacją zmniejszy się, a decydenci mają wystarczająco dużo czasu, aby wycofać nadmiar płynności i zapobiec przyszłemu wzrostowi inflacji.

Sekretarz Skarbu Timothy Geithner stwierdził, iż część z rządowych programów pomocy bankowej, mająca polegać na wykupie ich toksycznych aktywów rozpocznie się na początku lipca.

- Oczekujemy, iż współpraca z Rezerwą Federalną oraz FDIC zaowocuje uruchomieniem tych programów na początku lipca - powiedział Geithner w środę przed Senacką Komisją Bankową.

FDIC, czyli Federal Deposit Insurance Corp. to amerykańska agencja rządowa ubezpieczająca depozyty bankowe.

***

Upadek AIG nie wchodzi w rachubę

Sekretarz Skarbu USA, Timothy Geithner, stwierdził iż American International Group wciąż stanowi ryzyko dla amerykańskiego systemu finansowego i dlatego nie można pozwolić mu upaść.

Wypowiedź Geithnera miała miejsce w środę przed Senacką Komisją Bankową.

- Nie wierzę, aby na chwilę obecną system byłby w stanie udźwignąć upadek tej instytucji - powiedział Geithner.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: laureat | okres | Paul Krugman | skarbu | gospodarka | USA | 5 lat | Timothy Geithner
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »