Na złotych wizach zarobili ponad 6 mld euro
Ponad 6 mld euro wpłynęło do budżetu władz Portugalii z tytułu wydawanych od końca 2012 r. "złotych wiz" - wynika z szacunków MSW tego kraju. Na pierwszym miejscu wśród nabywców złotych wiz i paszportów są Chińczycy, na drugim Brazylijczycy.
Dokument ten jest udzielany inwestorom z państw spoza strefy Schengen, kupujących portugalskie nieruchomości lub tworzących miejsca pracy.
Według resortu ponad 90 proc. środków wydanych przez posiadaczy złotych wiz przeznaczyli oni na nabycie nieruchomości.
W sumie w ciągu ponad dziewięciu lat obowiązywania programu złotych wiz, uprawniających do rezydowania w Portugalii i przemieszczania się w państwach strefy Schengen, dokument ten wydano ponad 10 tys. inwestorów oraz 17 tys. członków ich rodzin.
Z szacunków portugalskich mediów wynika, że ponad 85 proc. środków pochodzących od inwestorów ubiegających się o złotą wizę pochodziło od obywateli Chin.
Od 1 stycznia w Portugalii obowiązują nowe zasady wydawania złotych wiz, ograniczające możliwość otrzymywania tego dokumentu poprzez nabycie nieruchomości w największych miastach kraju lub na wybrzeżu.
Prawo do złotej wizy mają obecnie cudzoziemcy kupujący domy w interiorze lub na archipelagach Azorów i Madery. Wartość nabytego tam obiektu musi sięgać co najmniej 500 tys. euro lub 350 tys. euro, jeśli nieruchomość ma ponad 30 lat i wymaga remontu.
Złote wizy wprowadzono w Portugalii pod koniec 2012 roku.
Zgodnie z nowymi zasadami złotą wizę może otrzymać osoba, która wyda w Portugalii na działania biznesowe nie mniej niż 1,5 mln euro. Wcześniej było to 1 mln euro.
Warunkiem jest też np. utworzenie 30 miejsc pracy.