Nadal prywatyzujemy

Do czasu powołania nowego rządu, resort skarbu będzie kontynuował rozpoczęte działania prywatyzacyjne w spółkach, nad którymi nadzór sprawuje Skarb Państwa - poinformował w środę wiceminister skarbu Paweł Szałamacha.

Do czasu powołania nowego rządu, resort  skarbu będzie kontynuował rozpoczęte działania prywatyzacyjne w  spółkach, nad którymi nadzór sprawuje Skarb Państwa - poinformował  w środę wiceminister skarbu Paweł Szałamacha.

W środę odbyło się posiedzenie sejmowej komisji Skarbu Państwa, na którym posłowie wysłuchali informacji na temat planów resortu, dotyczących spółek z udziałem SP.

Szałamacha wyjaśnił, że w najbliższych tygodniach może dojść do zamknięcia transakcji sprzedaży 25 proc. kapitału Polskich Hut Stali, spółce Mittal Steel Holdings AG. "Także w najbliższych tygodniach może dojść do wniesienia 11 proc. akcji Koksowni Przyjaźń do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To jest jedno z działań strategii dla sektora węgla kamiennego przyjętej przez rząd 3 lipca br." - powiedział wiceminister.

Reklama

Do końca tego roku mają zostać zakończone procesy przekształceń własnościowych w stoczni. Wynikają one ze strategii dla sektora stoczniowego na lata 2006-2012. W odniesieniu do Stoczni Gdynia SA proces prywatyzacji będzie prowadzony przez Skarb Państwa, a w odniesieniu do Stoczni Gdańsk SA przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Termin zgłaszania ofert wstępnych przez inwestorów upłynął 1 października br.

Jak poinformowało MSP, planowane jest także wniesienie przez SP do spółki Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA w formie aportu dywidendy rzeczowej pobranej od PGNiG SA. MSP planuje także zbycie 100 proc. udziałów w Przedsiębiorstwie Energetycznym MEGAWAT sp. z o.o.

Wiceminister skarbu Michał Krupiński poinformował dziennikarzy, że koncern energetyczny Enea jest zainteresowany przejęciem od Elektrimu akcji Zespołu Elektrowni PAK i rozmawia na ten temat z głównym akcjonariuszem Elektrimu, Zygmuntem Solorzem- Żakiem. "Z ich strony od kilku miesięcy jest zainteresowanie, spotkali się z Solorzem" - powiedział dziennikarzom Krupiński.

Dodał, że oferta Enei wydaje się atrakcyjniejsza niż przedstawiona przez innego chętnego na PAK, czyli KGHM. Wiceminister skarbu zapytany, czy ewentualne przejęcie PAK przez Eneę nie opóźniłoby giełdowego debiutu Enei, odpowiedział: "To są kwestie, które idą równolegle". Krupiński zaznaczył jednocześnie, że najpierw musiałoby dojść do akwizycji PAK-u.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »