Najdroższe warzywo świata w Polsce jak chwast. A na zachodzie ma swoje święto

Polskie uprawy warzyw pod względem obfitości i jakości często nie mają sobie równych w całej Europie. Być może, przyzwyczajeni do bogactwa natury, przestaliśmy dostrzegać jej pełen potencjał. Świadczy o tym chociażby to, że najdroższe warzywo świata, jakim są pędy chmielu, traktujemy jak chwasty. Tymczasem w zachodniej części kontynentu są one uznawane za rarytas. W Londynie mają nawet swoje święto – London Hop Shoot Festival.

Pędy chmielu. Ile najdroższe warzywo świata kosztuje we Francji, Niemczech, Belgii?

Sprawdziliśmy, ile za kilogram pędów chmielu są w stanie zapłacić nasi europejscy sąsiedzi. Cena pędów chmielu na targowiskach w Niemczech, Belgi czy Francji wynosi w szczycie sezonu nawet 1000 euro za kilogram. Najdroższe warzywo na świecie cieszy się popularnością także w Wielkiej Brytanii, gdzie odbywa się London Hop Shoot Festival. Na imprezie dania z pędów chmielu zestawia się często z mocno chmielonym angielskim piwem.

Reklama

Aby osiągnąć taką cenę za pędy chmielu, trzeba się jednak postarać. Najbardziej wartościowe, bo najsmaczniejsze, są młode, białe pędy chmielu. To właśnie ich wygląd oraz smak są porównywane do szparagów.

Poza tym, idealne pędy chmielu są dostępne tylko przez krótki czas. Zbiera się je na początku sezonu wegetacyjnego, a więc już w marcu i kwietniu. Mają wtedy zazwyczaj około 6 liści, które z łatwością odchodzą od łodygi. Im szybciej trafią do sprzedaży i na talerz, tym będą lepiej smakowały.

Wreszcie cena najdroższego warzywa świata to efekt rosnącej popularności i mody na ten rarytas. A tam, gdzie jest duży popyt (w krajach zachodnich napędzany przez ekskluzywne restauracje), tam ceny rosną. Na szczęście w Polsce pędy chmielu wciąż są dostępne za darmo.

Gdzie zbierać pędy chmielu w Polsce?

83% krajowych upraw chmielu znajduje się w województwie lubelskim. Dwa kolejne większe obszary mieszczą się w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie. Ale w każdym z tych miejsc chmiel jest uprawiany dla szyszek, a nie dla samych pędów. Te traktowane są jak odpady i najczęściej wyrzucane.

Podobnie traktowany jest chmiel w ogródkach - ogrodnicy zwalczają go jak pozostałe chwasty, bo zabiera składniki odżywcze warzywom, owocom czy kwiatom. Miejscami, gdzie można spotkać dziko rosnący chmiel są jednak pola, łąki, lasy, przydrożne rowy. Jeśli zastanawiasz się, gdzie zbierać pędy chmielu, szukaj go przy rzekach i ścianie lasu. Raczej nie lubią one mocno wilgotnych miejsc.

Najdroższe warzywo świata. Ile kosztuje w Polsce? Gdzie je sprzedać?

Cena za pędy chmielu w krajach europejskich przyprawia o zawrót głowy i czynią je najdroższym warzywem świata. To sprawia, że również Polacy zaczynają myśleć o nich, jak o wartościowym towarze na sprzedaż. Sprawdziliśmy, gdzie można sprzedać pędy chmielu w Internecie. Znaleźliśmy kilkanaście ofert na platformie Allegro, gdzie cena jest podawana od sztuki lub za kilogram.

Ile kosztują pędy chmielu w Polsce? Rozbieżność jest spora, bo można znaleźć oferty za 60 złotych za porcję 100 sztuk lub 199 złotych za 200 gramów. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić pędy chmielu, sprawdź też lokalne targowiska.

Smak i właściwości pędów chmielu - czy faktycznie są warte zachodu?

Tym, co wpływa na popularność pędów chmielu wśród Europejczyków, jest bez wątpienia ich smak oraz wartości odżywcze. Co do tego pierwszego, opinie o tym, jak smakują pędy chmielu są podzielone. Niektórzy porównują je do szparagów, jarmużu, wyczuwają w nich posmak grochu, fasoli i orzechów. Na pewno najsmaczniejsze są pędy chmielu zbierane na świeżo w czystym środowisku.

Jeśli chodzi o skład, pędy chmielu zawierają błonnik, który reguluje pracę układu pokarmowego oraz uspokajającą lupulinę. Pomagają w trawieniu i mają działanie moczopędne. Podejrzewa się także pozytywny wpływ pędów chmielu na poziom cholesterolu we krwi, a nawet zapobieganie nowotworom.

A jeśli nie sprzedaż? Przepisy z pędami chmielu w roli głównej

Lekko orzechowy posmak sprawia, że białe pędy chmielu doskonale współgrają z innymi składnikami na naszych talerzach. Połączenie ich z tym, co znamy i lubimy może być sposobem na udany kuchenny eksperyment.

Najprostszym sposobem jest obgotowanie lub zblanszowanie pędów chmielu z dodatkiem masła i cytryny. Wystarczy poddać je krótkiej obróbce - z relacji wynika, że najdroższe warzywo świata al dente smakuje najlepiej i zachowuje swoje właściwości. Pędy chmielu można dodać do sałatki. Ciekawym przepisem na pędy chmielu jest owinięcie ich w boczek i usmażenie lub grillowanie. Osoby, które robią zapasy na zimę mogą ukisić pędy chmielu wraz z czosnkiem, pieprzem i suszoną papryką zalewając je solanką.

Przeczytaj także:

Sprzedaż detaliczna w Polsce rośnie wolniej od oczekiwań. Są nowe dane GUS

Najszybciej drożejące warzywo. Pietruszka już nie na szczycie, jest nowy lider

Zbiory polskich truskawek zagrożone. Brakuje rąk do pracy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chmiel | pędy chmielu | najdroższe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »