Najnowsze dane o bezrobociu w Polsce. Potwierdziły się szacunki
Stopa bezrobocia w lutym w Polsce wyniosła 5,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), potwierdzając tym samym szacunek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z początku miesiąca. Taki odczyt oznacza stabilizację stopy bezrobocia w porównaniu ze styczniem.
Dane wskazują zatem na zahamowanie tendencji wzrostowej - w styczniu stopa bezrobocia była wyższa w porównaniu z grudniową (5,1 proc.) o 0,3 pkt procentowego. Resort pracy i ekonomiści już wtedy wskazywali jednak na to, że okresowy wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych jest rzeczą naturalną, spowodowaną m.in. niższym natężeniem prac sezonowych i związanym z tym mniejszym zapotrzebowaniem na pracowników sezonowych.
Jak poinformował GUS w comiesięcznym biuletynie statystycznym, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy lekko wzrosła miesiąc do miesiąca i wyniosła 845,3 tys. osób w lutym wobec 837,1 tys. osób w styczniu.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lutym okazała się niższa od stopy bezrobocia sprzed roku (tj. z końca lutego 2023 r.) o 0,2 pkt procentowego.
Na tle innych krajów Unii Europejskiej, Polska ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia. Według danych opublikowanych 1 marca 2024 r. przez Eurostat, stopa bezrobocia w naszym kraju (liczona zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat) wyniosła w styczniu 2024 r. 2,9 proc. wobec 6,0 proc. w całej Unii Europejskiej i 6,4 proc. w strefie euro. Niższą od Polski stopą bezrobocia wśród państw członkowskich UE mogła pochwalić się jedynie Malta (2,6 proc.).