Akcyza zostanie rozszerzona. Resort ujawnił, co zdrożeje
Akcyza już niebawem zostanie rozszerzona, jak zapowiedziało Ministerstwo Finansów. W oficjalnym komunikacie resort wskazał, że podatkiem objęty zostanie kolejny produkt szczególnie popularny wśród młodzieży. Opodatkowanie ma zostać nałożone od początku przyszłego roku.
- Od 1 stycznia 2025 roku w życie wejść ma opodatkowanie akcyzą kolejnego produktu szczególnie popularnego wśród młodzieży.
- Resort proponuje, by akcyza wyniosła 200 zł za kilogram beztytoniowych saszetek nikotynowych.
- Zanim opodatkowanie wejdzie na dobre w życie, Ministerstwo Finansów zachęca branżę do konsultacji w sprawie podatku.
Od początku 2025 roku akcyza ma zostać rozszerzona. Jak ujawnił w oficjalnym komunikacie resort finansów, podatek zostanie nałożony na nowy produkt z branży używek. Mowa o beztytoniowych saszetkach nikotynowych, które furorę robią przede wszystkim wśród młodzieży.
Ministerstwo Finansów wskazuje, że rynek produktów zawierających nikotynę szybko się rozszerza. Jednym z najnowszych towarów, który nie zawiera tytoniu, a pełny jest nikotyny, są tzw. snusy, czyli saszetki nikotynowe.
Te sprzedawane są w małych, płaskich puszkach. Saszetki nie są przeznaczone do zjedzenia, a do ssania. Wśród młodzieży powszechne jest też wkładanie ich sobie za wargę pod dziąsło, by nikotyna przedostawała się przez śluzówkę do krwiobiegu.
Opodatkowując saszetki nikotynowe resort chce uregulować produkcję i obrót tym towarem. Opodatkowanie ma wejść od 1 stycznia 2025, jednak zanim zacznie obowiązywać, Ministerstwo Finansów zachęca producentów i sprzedawców do wzięcia udziału w konsultacjach.
- Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zmian w ustawie o podatku akcyzowym. Celem zmiany jest uregulowanie produkcji i obrotu beztytoniowymi wyrobami zawierającymi nikotynę, które w obecnym stanie prawnym nie są opodatkowane podatkiem akcyzowym - wskazał resort w komunikacie.
Zgodnie z propozycją resortu, akcyza na saszetki nikotynowe ma być obliczana na podstawie ich ilości wyrażonej w kilogramach. Od początku 2025 roku podatek wynieść ma 200 zł za kilogram tego produktu, jak wskazano w oficjalnym komunikacie. Opodatkowanie nie będzie jednak dotyczyło ich wytwarzania przez konsumenta ręcznie w gospodarstwie domowym na własne potrzeby.
Przemysław Terlecki