Najnowsze dane z niemieckiej gospodarki. Opublikowano ważny wskaźnik

Inflacja konsumencka w Niemczech (CPI) spadła w czerwcu do poziomu 2,2 proc. (licząc rok do roku). Ekonomiści spodziewali się spadku czerwcowej inflacji konsumenckiej (CPI) w Niemczech do 2,3 proc. Przypomnijmy - w maju niemiecki CPI sięgał 2,4 proc. rdr.

Destatis (niemiecki federalny urząd statystyczny) poinformował w poniedziałek (1 lipca), że oczekiwana stopa inflacji konsumenckiej w czerwcu (publikowane dane mają charakter wstępny) to 2,2 proc. w skali roku i 0,1 proc. w skali miesiąca. Finalne dane zostaną opublikowane 11 lipca.

Poinformowano również o oczekiwaniach dot. inflacji bazowej (po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych) - ta w czerwcu miałaby sięgnąć poziomu 2,9 proc.

W poniedziałek 1 czerwca opublikowano również dane dot. tzw. inflacji zharmonizowanej - ta miałaby sięgnąć w czerwcu poziomu 2,5 proc. (miesiąc do miesiąca wzrost 0,2 proc.). To również wstępne dane publikowane przez Destatis.

Reklama

Ekonomiści spodziewali się spadku niemieckiej inflacji

"Oczekiwania wobec czerwcowych publikacji inflacji CPI dla Niemiec wskazują, że po chwilowym wzroście w maju, czynniki dezinflacyjne ponownie przeważą i w czerwcu inflacja spadnie do 2,3 proc. r/r" - prognozowali jeszcze przed publikacją danych z Niemiec analitycy  PKO BP.

Przypomnijmy: publikowany dzisiaj wskaźnik PMI dla przemysłu Niemiec (finalne dane) spadł do 43,5 pkt w czerwcu. To oznacza spadek optymizmu niemieckich przedsiębiorców.

Choć poziom niemieckiej inflacji wydaje się niski, ekonomiści zwracają uwagę na utrzymywanie się wskaźnika wzrostu cen towarów i usług powyżej tzw. celu inflacyjnego. Ostatni raz niemiecka inflacja mieściła się w 2-proc. celu w 2021 roku.

Niemiecka inflacja napędzana była w ostatnich latach rosnącymi cenami energii i żywności.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | inflacja w Niemczech | gospodarka Niemiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »