Najnowsze dane z USA. Ważny wskaźnik inflacji nieoczekiwanie w górę

BLS (Bureau of Labor Statistic) podało najnowsze dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. We wrześniu inflacja CPI w USA wyniosła 2,4 proc. w skali roku. W sierpniu wynosiła 2,5 proc., zaś analitycy spodziewali się głębszego spadku - do 2,3 proc. Nieoczekiwany wzrost odnotowano za to w przypadku inflacji bazowej - ta wzrosła z 3,2 do 3,3 proc. rok do roku.

W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła 0,2 proc. wobec prognozowanych 0,1 proc. Inflacja bazowa wzrosła zaś z 3,2 do 3,3 proc. rok do roku.

"Dane o inflacji CPI za wrzesień wskazały na jej wyższe wartości od oczekiwanych. I tak mamy 2,4 proc. r/r i 3,3 proc. r/r dla bazowej core (odpowiednio wyżej o 0,1 p.p. od szacunków). To nie jest dobry sygnał, który zdaje się pokazywać, że FED popełnił jednak błąd decydując się na aż 50 punktową obniżkę stóp we wrześniu" - skomentował "na gorąco" Marek Rogalski, główny analityk DM BOŚ. Dolar zyskał po publikacji, ale później nieco skorygował ten ruch.

Reklama

Ekonomiści oczekiwali spadku inflacji w USA

"Dziś oczy świata skupią się na publikacji amerykańskiej inflacji CPI za wrzesień, która według konsensusu i naszej prognozy obniżyła się do 2,3 proc. r/r z 2,5 proc. r/r w sierpniu. Nieco bardziej uporczywa inflacja bazowa najpewniej utrzymała się na poziomie 3,2 proc. r/r" - prognozowali jeszcze przed publikacją odczytu analitycy PKO BP.

Na wagę odczytu wrześniowej inflacji w USA zwrócił uwagę Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ. "Dzisiejsza inflacja CPI będzie tym kluczowa - niższe odczyty mogą dać pretekst do osłabienia dolara, ale raczej w krótkim terminie" - przewidywał w czwartek przed południem, przed ogłoszeniem odczytu.

Dodajmy, że na rynku nie ustają spekulacje dotyczącej skali ewentualnych dalszych cięć stóp procentowych w USA, po dość nietypowej ostatniej obniżce o 50 pkt. bazowych. Z niektórych wypowiedzi przedstawicieli FOMC wynika, że to właśnie dane inflacyjne zadecydują o kolejnych cięciach na najbliższych posiedzeniach. Wspomniani analitycy PKO BP zwrócili uwagę na tzw. "minutes" z ostatniego posiedzenia FOMC. 

"Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że jeśli napływające dane będą zgodne z oczekiwaniami to zasadne będzie kontynuowanie luzowania polityki pieniężnej" - napisali w komentarzu eksperci PKO BP.

Interesująco brzmiał komentarz Łukasza Zembika (Oanda TMS Brokers) jeszcze sprzed publikacji danych BLS - analityk zwrócił uwagę, że "jeśli dane zaskoczą negatywnie (w górę), wówczas dolar może ponownie otrzymać wiatr w żagle". Ekspert potwierdził jednak, że oczekiwania pokazują stabilizację miary bazowej r/r na poziomie 3,2 proc. oraz spadek zasadniczego CPI z 2,5 proc. do 2,3 proc. Dynamika miesięczna również zgodnie z prognozami ma się obniżyć. Jak się okazało po ogłoszeniu komunikatu BLS, inflacja CPI spadła w stopniu mniejszym od oczekiwanego, a inflacja bazowa wręcz wzrosła.

Inflacja CPI w USA systematycznie spada

Warto zwrócić uwagę, że inflacja CPI w USA systematycznie spada. W sierpniu wyniosła 2,5 proc. w ujęciu rocznym (ekonomiści oczekiwali raczej odczytu na poziomie 2,6 proc.). Dodajmy, że sierpniowa inflacja spadła mocno - z poziomu 2,9 proc. w lipcu.

Przypomnijmy: Fed na ostatnim posiedzeniu (we wrześniu) podjął decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,50 pkt proc. do przedziału 4,75-5 proc. To pierwsza zmiana stóp od lipca 2023 roku, a pierwsza obniżka od kwietnia 2020 r.

EUR/USD

1,0473 -0,0021 -0,20% akt.: 18.12.2024, 18:15
  • Kurs kupna 1,0472
  • Kurs sprzedaży 1,0473
  • Max 1,0513
  • Min 1,0467
  • Kurs średni 1,0473
  • Kurs odniesienia 1,0494
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja USA | wzrost cen | Fed
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »