Nasze euro już za 8 lat!

Realną datą wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w Polsce jest 1 stycznia 2015 roku.

Nie jest jednak pewne czy będzie do tego potrzebna zmiana konstytucji - uważa Eugeniusz Kłopotek, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, wiceprzewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

-Spróbujmy się przymierzyć do wprowadzenia euro w 2015 roku. Bez względu na to kto będzie w Polsce rządził, najpierw musi dojść do porozumienia w tej sprawie wszystkich sił politycznych, żeby nie było odwrotu. Należy też decyzję zaakceptować wspólnie z prezydentem. Przyjmujemy datę i z żelazną konsekwencją dążmy do tego - powiedział Kłopotek.

Zdaniem posła datę wprowadzenia euro należy określić możliwie szybko i rozpisać plan działania zmierzający do jej wprowadzenia.

-Jeżeli nie określimy daty szybko, nawet takiej, która będzie odsunięta w czasie, to "będziemy się wozić", jak długo nie wiadomo, w końcu zostaniemy w Unii sami (bez euro - PAP) - uważa Kłopotek.

Reklama



-Uzyskajmy akceptację wszystkich sił parlamentarnych i prezydenta, zróbmy sobie "rozkład jazdy" na te 8 lat i realizujmy go rok po roku, krok po kroku - dodaje.

Na pytanie czy w koalicji rozmawia się nt. zmiany konstytucji przed wprowadzeniem unijnej waluty, Kłopotek zaznaczył, że rozmów na razie nie było.

-Na ten temat nie było na razie rozmów. Pytaniem jest tylko czy będzie taka determinacja rządu i konieczność już na tym etapie (do zmiany konstytucji - PAP) - podkreśla poseł PSL.

-Jeśli taki projekt znajdzie się w Sejmie i zostanie powierzony komisji to się nad nim pochylimy.

Nie ma jednak co mówić o dużych zmianach w konstytucji, tego nie przeprowadzimy - dodaje.

Minister finansów Jacek Rostowski, w ubiegłym tygodniu, wyraził opinię, że nie jest pewien czy zmiana konstytucji w kontekście wprowadzenia euro, jest problemem. Gdyby jednak była niezbędna, to musi nastąpić przed przystąpieniem do ERM2. Jeśli nie będzie możliwa zmiana konstytucji, nie wejdziemy także do ERM2, zaznaczył.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: waluty | kłopotek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »