Nawet gdybyśmy chcieli, to nie możemy. Polska nie spełnia warunków wejścia do strefy euro
Na ten moment Polska nie spełnia warunków koniecznych do przyjęcia euro w naszym kraju, wynika z raportu opublikowanego w środę przez Komisję Europejską. Na tej liście są także inne kraje, w tym również Bułgaria, która zamierzała przyjąć europejską walutę już w przyszłym roku.
Raport Komisji Europejskiej na temat gotowości krajów członkowskich, które jeszcze nie przyjęły europejskiej waluty, powstaje raz na dwa lata. Aby przyjąć strefę euro w danym kraju, koniecznie trzeba spełnić minimum cztery warunki.
Pierwszy z warunków KE dotyczy stabilności cen. Stanowi on, że inflacja w danym kraju nie może być większa niż 1,5 pkt proc. od średniego poziomu cen obliczonego dla trzech państw w strefie euro z najniższą inflacją. Według Eurostatu najniższa inflacja w strefie euro jest obecnie na Litwie, gdzie wskaźnik ten wynosi zaledwie 0,3 proc.
Drugi warunek dotyczy finansów publicznych i nakazuje, aby deficyt budżetowy nie był wyższy niż 3 proc. PKB, a dług publiczny nie przekraczał 60 proc. PKB. W związku z przekroczeniem limitu dotyczącego luki w budżecie Polska została objęta 19 czerwca przez KE procedurą nadmiernego deficytu wraz z sześcioma innymi krajami. W raporcie z 2022 r. warunek równowagi finansów publicznych był jedynym, jaki Polska spełniała.
Warunek numer trzy dotyczy stabilnej waluty i stanowi, że państwo chcące przystąpić do strefy euro musi uczestniczyć w mechanizmie kursowym ERM II przez co najmniej dwa lata. Czwarty warunek przystąpienia do strefy euro dotyczy długoterminowych stóp procentowych. Mogą one być większe najwyżej o 2 pkt proc. od średniej obliczonej dla trzech państw w strefie euro z najniższymi stopami procentowymi.
Zgodnie z raportem Polska obecnie nie spełnia żadnego z czterech warunków przystąpienia do strefy euro.
Polska nie dostosowała swojego prawa do zapisów traktatowych Komisji Europejskiej, co również uniemożliwia jej wejście do strefy euro. Obecnie nie należy do niej łącznie siedem państw członkowskich UE:
- Bułgaria,
- Czechy,
- Dania,
- Węgry,
- Polska,
- Rumunia,
- Szwecja.
KE w raporcie podkreśliła, że wszystkie te państwa z wyjątkiem Danii są prawnie zobowiązane do przystąpienia do strefy euro. Dania korzysta z tzw. klauzuli opt-out dającej jej możliwość nieprzystępowania do danej polityki UE i z tego powodu nie podlega cyklicznej ocenie KE.
Od 1 stycznia 2023 roku do strefy euro należy już Chorwacja. Od przyszłego roku do eurolandu miała dołączyć także Bułgaria. Raport KE wskazuje jednak, ze ten kraj nadal nie spełnia warunku stabilności cen.