NBP: Prognozy na 2022 r. sugerują pogorszenie kondycji sektora przedsiębiorstw, szczególnie silne w I kw.

Prognozy na 2022 r. sugerują pogorszenie kondycji sektora przedsiębiorstw, szczególnie silne w I kw. - wynika z najnowszej wersji badania NBP "Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw". Prognozy przedsiębiorców przewidują także spadek rentowności firm.

"Prognozy na 2022 r. sugerują pogorszenie kondycji sektora przedsiębiorstw; szczególnie silne w I kw. Wskaźniki prognoz kwartalnych i rocznych wyraźnie spadły kw/kw. Surowy wskaźnik prognoz kwartalnych osiągnął poziom minus 2,7 punktu, tj. o 5 pp. poniżej poziomu sprzed kwartału, ale nadal o 1,7 pp. powyżej poziomu sprzed roku. Na tle danych historycznych poziom optymizmu przewidywań o horyzoncie kwartalnym należy określić jako bardzo niski - wartość wskaźnika po odsezonowaniu pozostała znacznie poniżej I kw. historycznego rozkładu. Natomiast surowy wskaźnik prognoz rocznych spadł o 5,1 pp. kw/kw i przyjął wartość 5,9 punktu, tj. o 3,8 pp. poniżej odczytu z analogicznego okresu ub.r. To również jest to jedna z bardziej pesymistycznych prognoz od 2015 r." - napisano.

Reklama

Przewidywania przedsiębiorstw z grup bezpośrednio objętych obostrzeniami przeciwpandemicznymi cechują w ostatnich kwartałach wyraźnie większe wahania niż w przypadku pozostałych firm.

"Po kilku kwartałach silnego wzrostu optymizmu oczekiwań, wynikającego głównie z usunięcia części obostrzeń przeciwpandemicznych, w I kw. 2022 r. firmy mogące być nimi ponownie objęte oczekują wyraźnego spadku koniunktury, a prognozy te są istotnie gorsze niż w przypadku pozostałych podmiotów, pochodzących głównie z działów przetwórczych. Natomiast w dłuższym horyzoncie firmy podlegające obostrzeniom przeciwpandemicznym spodziewają się silniejszego ożywienia gospodarczego niż przedsiębiorstwa pozostałe" - dodano.

Prognozy przedsiębiorców z grudnia 2021 r. przewidują także spadek rentowności w SPN. Choć wskaźnik zmniejszył się o 3,4 pp. kdk osiągając poziom 19,8 pp., jest jednak o 4,9 pp. powyżej poziomu sprzed roku i tylko nieco poniżej wartości sprzed wybuchu pandemii. 

Spowolnienie aktywności inwestycyjnej firm w I kw. '22 może być wyraźne, ale nastroje pozostają dobre - NBPW świetle opinii badanych przedsiębiorstw spowolnienie aktywności inwestycyjnej w I kw. 2022 r. może być wyraźne, choć nastroje pozostają dobre - wynika z najnowszej wersji badania NBP "Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

"Nastroje inwestycyjne w firmach, mimo pewnego pogorszenia, pozostają dobre i są lepsze niż przed rokiem. Osłabieniu uległy, w analizowanych przekrojach, wszystkie składowe wskaźnika OPTIN, przy czym bardziej odnoszące się do prognoz o horyzoncie kwartalnym niż rocznym. Choć spadki te mogą być przejściowe, wynikające m.in. z dużej niepewności co do skutków gospodarczych V fali pandemii Covid19, w świetle opinii przedsiębiorstw spowolnienie aktywności inwestycyjnej w I kw. 2022 r. może być jednak wyraźne" - napisano w raporcie.

"Ponieważ w sektorze przemysłowym w rozbudowę potencjału produkcyjnego częściej zamierzają inwestować firmy doświadczające trudności z utrzymaniem koniecznego poziomu zapasów, może to w przyszłości łagodzić część napięć podażowych o takim charakterze" - dodano. 

Przedsiębiorstwa widzą stabilizację poprawy popytu w horyzoncie rocznym - NBP

Prognozy przedsiębiorstw ws. popytu wskazują na nieznaczne wyhamowanie tempa poprawy popytu w horyzoncie kwartalnym oraz na stabilizację sytuacji w horyzoncie rocznym - wynika z najnowszej wersji badania NBP "Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw". Firmy prognozują utrzymanie się wysokiej dynamiki eksportu.

"Prognozy popytu wskazują na nieznaczne wyhamowanie tempa poprawy popytu w horyzoncie kwartalnym oraz na stabilizację sytuacji popytowej w horyzoncie rocznym. Poziomy wskaźników prognoz popytu są na tyle wysokie, że sytuacja popytowa powinna wciąż pozostać korzystna. W przekroju według przeznaczenia produkcji i usług, prognozy kwartalne zdecydowanie najlepiej kształtują się wśród producentów dóbr zaopatrzeniowych oraz w budownictwie. Największe spadki kwartalnych prognoz popytu odnotowano wśród producentów świadczących usługi nierynkowe. W przypadku prognoz rocznych we wszystkich klasach przedsiębiorstw wg przeznaczenia produkcji i usług z wyjątkiem energetyki prognozy popytu są zdecydowanie pozytywne, a w większości klas - zbliżone jak przed kwartałem. Znaczący spadek odnotowano jedynie wśród producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych, a wzrost - wśród producentów dóbr zaopatrzeniowych" - napisano.

Według NBP, prognozy popytu formułowane przez przedsiębiorstwa korespondują z danymi rzeczywistymi i - podobnie jak w poprzednim kwartale - nie wykazują cech "nadmiernego optymizmu".

Kształtowanie się wskaźników prognoz eksportu sugeruje, że w I kw. 2022 r. dynamika eksportu nieznacznie spadnie, ale w horyzoncie utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie.

"W horyzoncie kwartalnym wysokiej dynamiki eksportu można oczekiwać przede wszystkim wśród producentów dóbr konsumpcyjnych; a w horyzoncie rocznym - w całym przetwórstwie przemysłowym. Prognozy popytu ogółem są lepsze wśród eksporterów niż przedsiębiorstw skupionych wyłącznie na sprzedaży krajowej, co pozwala oczekiwać kluczowej roli popytu zagranicznego w kształtowaniu popytu ogółem w najbliższym okresie" - dodano.

W IV kw. opłacalność cenowa eksportu była wciąż relatywnie wysoka - NBP

W IV kw. 2021 r. opłacalność cenowa eksportu wzrosła na skutek deprecjacji złotego i wciąż kształtowała się na relatywnie wysokim poziomie - wynika z najnowszej wersji badania NBP "Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

"W IV kw. 2021 r. opłacalność cenowa eksportu wzrosła na skutek deprecjacji złotego i wciąż kształtowała się na relatywnie wysokim poziomie. Mimo znaczącego spadku opłacalności importu rozliczanego w dolarze bieżący kurs złotego nie stanowił znaczącej bariery rozwoju przedsiębiorstw. W IV kw. 2021 r. opłacalność eksportu rozliczanego w euro i dolarze wzrosła o odpowiednio 1,7 i 4,1 pp. kdk. Odsetek eksporterów informujących o nieopłacalnym eksporcie oraz średni udział nieopłacalnego eksportu wśród eksporterów ukształtowały się na nieco niższym poziomie niż przed kwartałem i wciąż przyjmowały wartości zbliżone do historycznych minimów" - napisano.

"Relatywnie silna aprecjacja dolara względem złotego (o ok. 6,7 proc. kdk) doprowadziła do znaczącego spadku opłacalności importu rozliczanego w tej walucie (o 4,9 pp. kdk do poziomu ok. 4 proc.). Mimo to odsetek przedsiębiorstw wskazujących na kurs walutowy jako na barierę rozwoju wzrósł tylko o 1,8 pp. kdk, a bieżący kurs złotego nie stanowił w IV kw. 2021 r. znaczącej bariery rozwoju przedsiębiorstw" - dodano.

Z danych NBP wynika, że kurs euro, przy którym import staje się nieopłacalny w IV kw. wynosił 4,82, a dolara 4,24.

Barierą nieopłacalności eksportu był z kolei kurs euro na poziomie 4,11, a dolara 3,57. 

Dla firm planujących podwyżki płac inflacja głównym motywatorem zmiany wynagrodzenia - NBP

Firmy planujące podwyżki płac wymieniają inflację jako główny motywator zmiany wynagrodzenia - podał NBP.

Z badania NBP wynika, że około 60 proc. przedsiębiorców planujących podwyżki wynagrodzeń w kolejnym kwartale ocenia, że kluczowym czynnikiem zmiany płac są żądania pracowników motywowane inflacją.

Blisko o połowę niższy odsetek respondentów wskazuje tu na zmiany poziomu płacy minimalnej czy presję motywowaną konkurencyjnymi ofertami pracy.

Wzrost presji płacowej odczuwają wszystkie branże - NBP

Wzrost presji płacowej odczuwają wszystkie branże, a w ostatnim kwartale najbardziej wzrosła ona w energetyce oraz gastronomii i rozrywce - informuje NBP.

"Wzrost presji płacowej dotyczy teraz wszystkich grup wielkości przedsiębiorstw i wszystkich sektorów gospodarki, choć w ujęciu kdk najbardziej nasilił się w Energetyce i dwóch branżach "covidowych" - Działalności zw. z zakwaterowaniem i gastronomią oraz Działalności zw. z kulturą, rozrywką i rekreacją" - napisał NBP

NBP podaje, że największy poziom presji ogółem (ponad 84 proc. firm odczuwających naciski na wzrost płac) występuje natomiast w sekcji Informacja i komunikacja - tam też od kilku lat notuje się największy odsetek wakatów.

Podobna sytuacja obserwowana jest w Opiece zdrowotnej - relatywnie wysoki odsetek wakatów i przedsiębiorstw raportujących presję płacową utrzymuje się tam na przestrzeni ostatnich kilku kwartałów. 

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: makroekonomia | NBP | zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »