NBP ze sporą stratą za 2022 r. Bank centralny podał wyniki finansowe

Strata Narodowego Banku Polskiego w 2022 r. wyniosła 16,94 mld zł - podał bank centralny w czwartek publikując wyniki finansowe za ubiegły rok. Wskazał też, że jest to efekt wzrostu stóp procentowych w kraju i za granicą, co obniżyło wyceny posiadanych przez NBP zagranicznych obligacji i podwyższyło koszty polityki pieniężnej. W 2021 r. zysk wyniósł 10,97 mld zł.

  • Narodowy Bank Polski odnotował w 2022 r. stratę w wysokości blisko 17 mld zł. 
  • W 2021 r. miał zysk, blisko 11 mld zł, z czego 95 proc. trafiło do budżetu państwa. 
  • Na ujemny wynik finansowy wpływ miały podwyżki stóp proc. co spowodowało przecenę obligacji 
  • Główna stopa procentowa NBP wynosi od września 2022 r. 6,75 proc.

Jak podał NBP w komentarzu do sprawozdania za zeszły rok, realizując swój publiczny mandat NBP odnotował w 2022 r.: dodatni wynik z transakcji na walutach obcych w kwocie 25,5 mld zł i ujemny wynik finansowy w kwocie 16 943 670,7 tys. zł, czyli blisko 17 mld zł. 

Reklama

"Powodem takiego wyniku był generalnie wzrost stóp procentowych na rynkach światowych oraz na rynku krajowym, co skutkowało spadkiem cen posiadanych przez NBP zagranicznych dłużnych papierów wartościowych oraz wzrostem kosztów polityki pieniężnej. Należy podkreślić, że ujemny wynik finansowy NBP nie ma wpływu na bezpieczeństwo i stabilność systemu bankowego, ponieważ nie ogranicza on bieżącego funkcjonowania i wypełniania ustawowych zadań przez NBP" - napisano.

NBP ze stratą. To wpływ podwyżek stóp procentowych

Jak wyjaśnia NBP, w 2022 r. znacząco obniżyły się wyniki finansowe najważniejszych banków centralnych, a wiele z nich zanotowało straty. Przyczyna niższych wyników finansowych banków centralnych w 2022 r. tkwi w specyficznym ukształtowaniu się sytuacji rynkowej w ostatnich latach.

Jak pisaliśmy już w Interii Biznes - z szacunków Szwajcarskiego Banku Centralnego z początku roku, wynikało, że roczna - za 2022 r. - strata wyniesie ok. 132 miliardów franków (143 miliardy dolarów).

"Po okresie utrzymywania niskich lub ujemnych stóp procentowych na świecie oraz aktywnego uczestnictwa banków centralnych na rynkach papierów wartościowych, mających na celu pobudzenie aktywności gospodarczej (w tym w wyniku przeciwdziałania pandemii COVID-19), rozpoczęto przeciwdziałanie przyspieszającej inflacji. Wzrost stóp procentowych oraz rentowności na rynkach światowych spowodował z jednej strony wzrost kosztów odsetek od zobowiązań i od prowadzonych przez banki rachunków. Z drugiej strony sytuacja skutkowała spadkiem cen skupionych w poprzednich latach papierów wartościowych" - napisano.

"Wzrost rentowności posiadanych przez banki centralne zasobów aktywów zagranicznych i krajowych bardzo często nie równoważył kosztów obniżonej wyceny aktywów i strat ponoszonych na transakcjach tymi aktywami" - dodano.

W 2021 r. NBP miał 10,97 mld zł zysku. Zgodnie z ustawą o NBP, jeżeli bank centralny wypracuje zysk, to 95 proc. tej kwoty przekazywane jest do budżetu państwa.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: NBP | wyniki finansowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »