Nie mieszczą ci się pieczątki w dowodzie rejestracyjnym? Wtedy to jest kłopot

Badanie techniczne pojazdu, które kończy się wbiciem pieczątki do dowodu rejestracyjnego, to jeden z obowiązków właściciela samochodu. W dokumencie miejsc na poświadczenie badania jest jednak niewiele. Czy brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym oznacza, że musimy wyrobić nowy dokument?

Dowód rejestracyjny ma ograniczoną ilość miejsca na pieczątki z przeglądów technicznych. Dlatego też niektórzy właściciele na brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym mogą narzekać już po kilku latach. Badania techniczne są bowiem przeprowadzane co roku w przypadku większości samochodów. W dokumencie jest tylko sześć miejsc na potwierdzenie przejścia badania na stacji diagnostycznej. Co w momencie, gdy ostatnia rubryka na pieczątkę zostanie wykorzystana? Dobra informacja jest taka, że brak pieczątki w dowodzie rejestracyjnym nie oznacza, że pojazd nie może poruszać się po drogach publicznych.  

Reklama

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. To trzeba zrobić

Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku klarownie stwierdza, że dowód rejestracyjny potwierdza dopuszczenie auta do ruchu. Potwierdzeniem jest, otrzymywana po badaniu technicznym, pieczątka ze stacji diagnostycznej. Zazwyczaj badanie techniczne przeprowadza się raz w roku, choć zdarza się to częściej, kiedy stan pojazdu wzbudza zastrzeżenia. W dokumencie jest miejsce tylko na sześć potwierdzeń, dlatego brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym to normalna sytuacja. Co trzeba zrobić?

Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie ma miejsca na pieczątkę, wystarczy skorzystać z przepisu umożliwiającego wydanie zaświadczenia o przeprowadzeniu badania technicznego. Ten wyda nam każda stacja kontroli pojazdów. Co bardzo ważne z perspektywy ewentualnej kontroli drogowej, zaświadczenie ma taką samą moc prawną, jak pieczątka w dowodzie rejestracyjnym. 

Co jeszcze istotne i co na pewno uspokoi kierowców, od października 2018 r. jazda bez dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej jest możliwa. Pieczątka ze stacji diagnostycznej straciła swoje znaczenie. W przypadku kontroli drogowej policjant ma bowiem możliwość sprawdzenia aktualności naszego badania technicznego w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jednocześnie kilkuletnie prawo oznacza, że nie ma obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego. Żeby jednak uściślić, są sytuacje, kiedy dokument trzeba wykonać na nowo. 

W dowodzie rejestracyjnym nie ma miejsca na pieczątkę. Kiedy potrzebny nowy dowód?

Po pierwsze obowiązkowa wymiana dowodu rejestracyjnego ma miejsce, kiedy zmieniły się kluczowe dla dokumentu dane. Są to na przykład zmiana nazwiska, adresu właściciela albo parametrów pojazdu. Wymiana dowodu rejestracyjnego powinna mieć także miejsce wtedy, gdy chcemy do auta dopisać nieletniego współwłaściciela. Kiedy jeszcze nowy dokument jest niezbędny?

Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie ma miejsca na pieczątkę, to należy go wymienić, planując podróż za granicę. Polskie służby nie potrzebują papierowej wersji w czasie kontroli, ponieważ wszystkie dane mają w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Do tej jednak nie mają dostępu służby za nasz granicą. To finalnie może skończyć się kłopotami. 

W większości państw Unii Europejskiej oraz krajów EFTA (np. Norwegia, Szwajcaria) zaświadczenie o badaniu technicznym jest akceptowane jako równoważne pieczątce w dowodzie rejestracyjnym. Musi być jednak wystawione w języku zrozumiałym dla lokalnych władz lub przynajmniej w języku angielskim. W niektórych państwach spoza Unii sytuacja może być bardziej skomplikowana.

Przeczytaj również:

Ile kosztuje przerejestrowanie auta? To zależy od tablic

Podatek od transportu w górę. Takie są aktualne stawki

Kupił samochód, musi zapłacić karę. Interweniuje RPO, "osobliwa sytuacja"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód rejestracyjny | badanie techniczne pojazdu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »