Nie opóźniać poszerzenia
Komisarz Unii Europejskiej ds. rozszerzenia Guenter Verheugen ostrzegł w środę, że ewentualne zablokowanie lub opóźnienie przyjęcia do UE nowych członków z Europy Środkowej zagraża stabilności politycznej i gospodarczej tego regionu.
Rozszerzenie wzbudziło tam takie oczekiwania, że jakakolwiek próba zablokowania lub opóźnienia go miałaby niebezpieczne i niekontrolowalne konsekwencje i oznaczałoby, że zagrożona byłaby polityczna i gospodarcza stabilność osiągnięta ostatnio w Europie Środkowej i Wschodniej - powiedział Verheugen na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Ostatnio dała o sobie znać pewna liczna potencjalnych problemów. Jednym z nich są dekrety prezydenta Czechosłowacji Eduarda Benesza. Na mocy ich mocy pozbawiono mienia w Czechosłowacji trzy miliony Niemców sudeckich i kilkadziesiąt tysięcy Węgrów.
Trzeba się przekonać, czy mamy do czynienia z dyskryminacją przy zwracaniu własności w Czechach. Czechy zadeklarowały gotowość do przeprowadzenia w parlamencie zmian w ustawodawstwie, jeżeli ich obecne prawo byłoby sprzeczne z prawem europejskim - tłumaczył Verheugen.
Jako drugi problem wymienił przyszłość regionu kaliningradzkiego. Trzeba rozwiązać problemy dostępu, ruchu granicznego i dostaw energii. Zalecał, by patrzeć na te sprawy w ogólnym kontekście regionu Bałtyku, bo chodzi o znacznie więcej niż tylko porozumienie o tranzycie i wizach. Problemem jest narastający dystans w rozwoju społeczno-ekonomicznym między regionem Kaliningradu a Polską i Litwą. Jeśli nie uda się nam włączyć Kaliningradu do procesu rozwoju gospodarczego basenu Morza Bałtyckiego, ta przepaść zwiększy się - oświadczył Verheugen.
Verheugen uspokajał, że mimo wspomnianych problemów perspektywy są dobre, negocjacje przebiegają zgodnie z planem. Wyraził przekonanie, że w tym półroczu jest możliwe zamknięcie z 10 czołowymi kandydatami, w tym z Polską, wszystkich działów negocjacji z wyjątkiem rolnictwa, polityki regionalnej, budżetu i instytucji. Przed tygodniem twierdził, że z Polską zapewne nie uda się zakończyć jeszcze rokowań w dziale polityka konkurencji.
W debacie poświęcono wiele miejsca udziałowi nowych członków we wspólnej polityce rolnej, regionalnej i budżetowej i propozycjom Komisji Europejskiej. Bronili ich i Verheugen, i szef unijnej Rady (ministrów) Joseph Pique. Przypominali, że propozycje mieszczą się w ramach budżetowych nakreślonych do końca 2006 roku.