Niedokończona elektrownia zmieni się nie do poznania. Jest nowy plan na Żarnowiec

W województwie pomorskim powstanie największa w Polsce i jedna z największych w Europie pływająca instalacja fotowoltaiczna - poinformowali przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja powstanie na terenie niedokończonej elektrowni w Żarnowcu. Tym samym zbiorniki retencyjne wód opadowych w końcu zostaną wykorzystane w celach, w których zostały skonstruowane - do wytwarzania energii.

Główna specjalistka ds. marketingu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Monika Fabich poinformowała w poniedziałek, że PSSE podpisała umowę z firmą Antamion na opracowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie niezbędnych pozwoleń dla dużej pływającej instalacji fotowoltaicznej o mocy min. 7 MWp.

- Instalacja zlokalizowana będzie w województwie pomorskim, na terenie po niedokończonej elektrowni w Żarnowcu, na zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Płynąca z niej "zielona energia" zostanie wprowadzona do sieci elektroenergetycznej i zasili okoliczne firmy oraz gospodarstwa domowe, przyczyni się także do zmniejszenia emisji szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla - wyjaśniła.

Reklama

Inwestycja w niskoemisyjną energię

Cytowany w komunikacie wiceprezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Maciej Kazienko podkreślił, że przez lata tereny niedokończonej elektrowni w Żarnowcu nie były użytkowane.

"Jednak dostrzegliśmy w nich potencjał i postanowiliśmy dać im drugie życie, nadając nową rolę niewykorzystywanym dotąd zbiornikom retencyjnym wód opadowych. Pływająca farma fotowoltaiczna to nadal nowatorskie rozwiązanie techniczne. Jeśli nie przykrywa całkowitej powierzchni zbiornika to nie stanowi zagrożenia czy ograniczenia dla biologii i procesów życia w wodzie. Niewątpliwie jest to rozwiązanie wysoce innowacyjne i efektywne energetycznie - panele fotowoltaiczne mają w takim otoczeniu o wiele wyższą sprawność produkcji energii elektrycznej spowodowaną niższą temperaturą pracy i wykorzystują wtórnie światło odbite od zwierciadła wody" - stwierdził.

W informacji zaznaczono, że budowana farma fotowoltaiczna jest kolejnym projektem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mającym na celu transformację i niezależność energetyczną 

- Spółka w październiku rozpoczęła już prace nad instalacją fotowoltaiczną o mocy 21 MWp w Barcinie. Inwestycje pozwolą zasilać lokalne przedsiębiorstwa oraz lokalne społeczności w niskoemisyjną energię - tłumaczy Monika Fabich. 

Rząd Mazowieckiego wycofał się z inwestycji

Historia elektrowni w Żarnowcu sięga jeszcze lat 50. XX wieku. ZSRR przystąpiło wówczas do programu "Atom dla pokoju", wskutek czego rozpoczęto w Polsce pierwsze prace koncepcyjne nad budową elektrowni jądrowej. W 1971 roku rząd podjął decyzję o budowie elektrowni, a jedenaście lat później podjęto uchwałę w sprawie budowy Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. Plany zakładały oddanie pierwszych bloków na początku lat 90.

W międzyczasie doszło do zmiany na polskiej scenie politycznej. Po objęciu władzy przez rząd Tadeusza Mazowieckiego zdecydowano o wstrzymaniu inwestycji. Bynajmniej powodem nie był katastrofa elektrowni w Czarnobylu. Wskazywano bowiem niepewność, co do opłacalności budowy, także w kontekście bilansu energetycznego, nie do końca zbadaną rentowność w porównaniu do funkcjonujących już elektrowni czy poddawano w wątpliwość kwestię bezpieczeństwa. Wśród rządzących nie było pewności czy stawianie elektrowni jądrowej jest dobrym pomysłem - nie wierzono zbytnio w rozwój energetyki opartej na atomie.

Po przeprowadzeniu referendum lokalnego, wskutek którego zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się przeciw elektrowni w grudniu 1990 roku podjęto decyzję o postawieniu elektrowni w stan likwidacji. Od tego czasu na terenie w Żarnowcu znajdują się pozostałości inwestycji.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Żarnowiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »